Fragment mauzoleum trafił na cmentarz

18.05.2018   Autor: Klaudia Michalska
---

Na trzcianeckim cmentarzu komunalnym został ustawiony jeden z elementów zburzonego, radzieckiego mauzoleum. Postument ma przypominać o historii miasta i o poległych na tych ziemiach żołnierzach.

- Dla nas to jest pamiątka. Dla mieszkańców miasta i dla ludzi, którzy odwiedzają naszą Trzciankę. Postawiliśmy fragment mauzoleum, który ma przypominać mieszkańcom o tym wydarzeniu. W najbliższych dniach pojawi się tam tablica informująca skąd pochodzi ten fragment, informacje o żołnierzach - tłumaczy Elżbieta Wiśnicka, dyrektor Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance.

Przypomnijmy: radzieckie mauzoleum, które jeszcze w ubiegłym roku górowało nad placem Pocztowym w Trzciance zburzono. Pretekstem były prace związane z planowaną rewitalizacją centrum miasta. Na zburzenie nie wyraziła zgody strona rosyjska, która skomentowała to jako "bluźnierczy akt".

Do dziś nie ma również dokumentacji potwierdzającej dokonanie ekshumacji zwłok ponad 50 żołnierzy, którzy mieli spoczywać w obrębie monumentu. Badania jakie wykonano przed wyburzeniem miały jednak potwierdzić, że szczątków w tym miejscu już nie ma. W tej sprawie komentarze są podzielone.

Obecnie po mauzoleum zostało tylko kilka fragmentów, m.in. jeden z nich został ustawiony na cmentarzu, drugi podobny znajduje się na wystawie dotyczącej historii miasta w trzcianeckim muzeum.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group