Rondo płk. Kazimierza Rybickiego w Pile

07.02.2018   Autor: Artur Maras
---

Rondo na ulicy kardynała Stefana Wyszyńskiego i Bolesława Prusa otrzymało dzisiaj imię płk. Kazimierza Rybickiego – patrioty, uczestnika Powstania Wielkopolskiego oraz walk pod Monte Casino, odznaczony Krzyżem Złotym i Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Od 48 roku mieszkał i działał w Pile. Wydarzenie wpisuje się w obchody 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W uroczystości wzięła udział wnuczka płk. Kazimierza Rybickiego.

- Dla mnie bardziej dziadek, mimo wszystko. Z perspektywy wieku dzisiaj bohater ale generalnie to po prostu dziadek. Po prostu miła ciepła osoba, która nigdy nie zrobiła nic za co można byłoby się wstydzić, zawsze był serdeczny, ciepły, służył pomocą i radą. Dopiero po latach jak człowiek więcej rozumie, to docenia to wszystko co zrobił - mówiła Barbara Sowa, wnuczka płk. Kazimierza Rybickiego.

O nadanie rondu imienia płk. Kazimierza Rybickiego wnioskował pilski oddział Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Płk Kazimierz Zygmunt Rybicki urodził się w 1897 roku. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim oraz w walkach toczonych podczas II Wojny Światowej. Aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię.

Później jako oficer Armii gen. Andersa walczył m.in. pod Monte Cassino. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Złotym i Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. W Pile wraz z rodziną mieszkał od 1948 roku. Nie afiszował się ze swoją patriotyczną działalnością dzięki czemu unika represji ze strony władzy.

Zmarł w 1985 r. w Pile i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym.

fot. Jan Balcerzak

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group