IPN umorzył śledztwo dotyczące represji wojennych

11.07.2017   Autor: Artur Maras
---

Pion śledczy w poznańskim oddziale IPN umorzył śledztwo dotyczące represji wobec ludności polskiej ze Złotowa i okolic. Zbrodni nazistowskich i zbrodni przeciwko ludzkości przed i w czasie II wojny światowej dokonywali m.in. pracownicy niemieckiej administracji, Gestapo i Wermacht.

- Śledztwo zostało zakończone w dniu 3 lipca br. z kilku powodów. W zależności od aspektu na którym się skupiało zostało umorzone bądź ze względu na śmierć sprawców bądź ze względu na tzw. powagę rzeczy osądzonej, gdyż niektóre z osób winne zbrodni na ziemi złotowskiej, zostały skazane już w okresie minionym, częściowe także ze względu na niewykrycie sprawców ponieważ do końca nie udało się ustalić kto dopuścił się tych przestępstw
- mówi prokurator Artur Orłowski z poznańskiego pionu IPN.

A także częściowo ustalić osób pokrzywdzonych. Śledztwo IPN w sprawie represji wobec Polaków z Ziemi Złotowskiej toczyło się od 2009 roku. Zakres postępowania miał wielowątkowy charakter. W szczególności skupiało się ono na represjach polegających na wysiedlaniu obywateli polskich z teremu złotowszczyzny i konfiskaty ich majątków a dokonywanych przez niemiecką administrację cywilną i gestapo. Drugi wątek to zbrodnia polegająca na utworzeniu obozu przejściowego w Lipce pod Złotowem gdzie przetrzymywano ok. pół tysiąca Polaków. Prowadzili go żołnierze Werhmachtu. Kolejny wątek to zamordowanie 36 osób, którego dokonali niemieccy cywile zrzeszeni w parapolicji Selbstschutz na ternie klasztoru w Górce Klasztornej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group