Zabytkowa Lowa wkrótce pojawi się na torach

02.05.2017   Autor: Artur Maras
---

Lada moment do Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej w Białośliwiu trafi nowy ruchomy zabytek. Mowa o parowoziku LOWA z 1951 roku. Lokomotywka będzie jedynym czynnym parowozem tego typu na świecie.

Para buch koła w ruch, póki co tylko para bo kocioł lokomotywki przeszedł niedawno testy szczelności.

- Mamy tu kocioł. Już jest zrobiony. Jest po próbie wodnej, odebrany przez inspektora, trwają prace przy otulinie. Zaczynamy montować podwozie. Przy zestawach kołowych wyszło niestety więcej roboty niż przewidywaliśmy
- tłumaczy Henryk Palczewski z INTERLOK.

Większość elementów już została odrestaurowana. Teraz trzeba tylko złożyć wszystko w całość i pomalować. Później parowozik trafi do Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej w Białośliwiu, gdzie będzie jedynym tego typu ruchomym zabytkiem na świecie.

Parowozik przez lata stał jako pomnik na stacji w Białośliwiu.

- Parowozik jest zbudowany w roku 1951 w Niemczech, stał tu ponad 30 lat. My przymierzaliśmy się jako stowarzyszenie przez wiele lat do remontu tego parowozu
- mówi Jerzy Borzych, prezes Stowarzyszenia Wyrzyska Kolejka Powiatowa.

Na remont jednak brakowało pieniędzy. Koszty wyceniono bowiem na ponad 200 tys. zł. Jednak miłośnicy kolejnictwa zrzucili się na ten cel i to dzięki nim lokomotywka zacznie kursować po torach zabytkowej wąskotorówki jeszcze w tym sezonie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group