Kryminalna Piła. Ruszył festiwal

19.04.2017   Autor: Redakcja
---

Festiwal Kryminalna Piła rusza dziś. Będzie kryminalna gra miejska dla młodzieży oraz spotkania z ciekawymi pisarzami kryminałów. Na początek z pisarzem z Piły rodem - Ryszardem Ćwirlejem, którego kryminały podbijają polski rynek wydawniczy. Wszystkie spotkania w Regionalnym Centrum Kultury.

19 kwietnia (środa)
godz. 18.00 Ryszard Ćwirlej – pisarz będzie promował swoją książkę "Tylko umarli wiedzą", Ekscytująca powieść mistrza kryminału z burzliwą historią z pierwszej połowy XX wieku w tle. Lipiec 1932 roku. Europa pogrążona jest w głębokim kryzysie ekonomicznym. Urzędujący w Schneidemühl (dzisiejsza Piła) kapitan Carl Aschmutat, dawny znajomy Antoniego Fischera, wpada w poważne kłopoty. W mieście dochodzi do morderstwa, którego ofiarą jest znany działacz komunistyczny. Aschmutat musi jak najszybciej odkryć, kto stoi za atakiem, by zdążyć przed wizytą w mieście kandydata do urzędu kanclerza – Adolfa Hitlera.

20 kwietnia (czwartek)
godz. 11.00 Kino przed hejnałem – "Ostatni będą pierwszymi", reż. Bouli Lanners, Nagrodzona na festiwalu w Berlinie pełna absurdów czarna komedia o dwóch łowcach nagród i ich nietypowych przygodach podczas poszukiwania zagubionego telefonu komórkowego...

godz. 17.30 "Kiedy zbrodnia rodzi się w mózgu?" Bartosz Michałowski - Wykładowca w Instytucie Psychologii UAM - Zakład Logiki i Kognitywistyki (nauka o umyśle i procesach poznawczych). Kognitywiści poszukują odpowiedzi na pytanie, jakie mechanizmy – biologiczne, obliczeniowe bądź inne – stanowią bazę tego, co nazywamy "inteligencją", pytają o rolę środowiska – od fizycznego, poprzez biologiczne, po kulturowe i społeczne – w kształtowaniu procesów poznawczych, analizują funkcje języka jako nośnika informacji i narzędzia komunikowania.

godz. 18.00 WDK – dwa filmy kryminalne: "Jestem mordercą", reż. Maciej Pieprzyca
Film inspirowany historią Zdzisława Marchwickiego (domniemanego "wampira z Zagłębia"), ukazaną w realiach Polski Ludowej. W roli głównej Arkadiusz Jakubik.
"Małżeńskie porachunki", reż. Ole Bornedal. Ib i Edward mają już dość swoich żon oraz dotychczasowego życia i chętnie zakosztowaliby na nowo swobody. Przy kieliszku snują misterny plan, a potem wynajmują płatnego zabójcę, który ma im pomóc odzyskać wolność. Dużo oszczędniej jest zatrudnić mordercę na zlecenie, niż rozwieść się po kilkunastu latach małżeństwa! Przyjaciele nie doceniają jednak swoich żon i nieoczekiwanie to oni muszą zacząć obawiać się o swoje życie.

godz. 19.00 "Literacki ring" - Agnieszka Pruska kontra Robert Małecki. Agnieszka Pruska – Miłośniczka książek, felietonistka i recenzentka, posiadaczka czarnego pasa w aikido. Zadebiutowała powieścią kryminalną "Literat" w 2013 r., kolejna to "Hobbysta" i w 2016 r. "Żeglarz". "Nie czytam romansów i horrorów, nie przepadam za fantasy. Proporcjonalnie najwięcej czytam książek kryminalnych lub sensacyjnych, albo takich, które traktują o rzeczach z tym związanych, poza tym czytam książki historyczne, biograficzne, trochę fantastyki, podróżnicze".

Robert Małecki – Politolog, filozof i dziennikarz, ale przede wszystkim miłośnik kryminałów i thrillerów oraz szczęśliwy uczestnik warsztatów kreatywnego pisania realizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, a także tych organizowanych przez Maszynę do Pisania; laureat ogólnopolskich konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Miłośnik Bena Otręby i Jurka Styczyńskiego. Napisał powieść kryminalną "Najgorsze dopiero nadejdzie".

21 kwietnia (piątek)
godz. 12.00 Kryminalna Gra Miejska

godz. 17.30 "Co mówią kości?" − dr n. biol. Dorota Lorkiewicz-Muszyńska Antropolog sądowy, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Prowadzi badania na zlecenie organów procesowych i organów ścigania w sprawach identyfikacji zwłok i szczątków ludzkich, identyfikacji osób o materiały z monitoringu wizyjnego, szacowania wieku biologicznego osób. Wydała ok. 1800 opinii z zakresu identyfikacji człowieka.

godz. 19.00 Gaja Grzegorzewska – Rocznik '80. Krakuska z urodzenia, filmoznawczyni z wykształcenia, pisarka z zawodu. Jedna z najciekawszych polskich autorek, felietonistka „Polityki”. Zasłynęła świetnymi powieściami kryminalnymi, które przyniosły jej Nagrodę Wielkiego Kalibru.

22 kwietnia (sobota)
godz. 16.00 Katarzyna Puzyńska – Z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na realizowaniu swojej największej pasji, czyli pisaniu. Debiutowała doskonale przyjętą książką "Motylek", która rozpoczyna sagę o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo. Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg.

godz. 17.00 wręczenie nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2016

20-22.03.2017
Warsztaty kryminalistyczne "Druga strona literackiej fikcji"

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group