Rondo Reformacji na Górnym w Pile

16.03.2017   Autor: Artur Maras
---

W środę w samo południe rondo u zbiegu ulic Mickiewicza i Wyspiańskiego w Pile otrzymało nazwę Reformacji. O nadanie tej nazwy wnioskowała parafia ewangelicko-augsburska. W tym roku przypada bowiem pięćsetna rocznica reformacji dokonanej przez Marcina Lutra.

- Nasze miasto będzie chyba bardzo mocno utożsamiane z pewną tolerancją religijną, uznawaniem różnorodności i inności w naszym mieście, co nie jest takie oczywiste w Polsce w dzisiejszych czasach. Tutaj ewangelicy w sumie rozwijali się i funkcjonowali prawie równo z tym jak powstawało nasze miasto. Ci ewangelicy prawie od początku tutaj żyli, byli i stanowili o jakości kultury i rozwoju naszego miasta - wyjaśnia ks. Tomasz Wola, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pile.

I o tym oprócz ronda Reformacji ma także przypominać postawiona obok tablica, na której zamieszczono krótki opis historii protestantyzmu w Pile.

Miejsce dla rodna także nie jest przypadkowe. Przed II wojną światową przy ul. Mickiewicza mieścił się cmentarz ewangelicki, a przy ul. Wyspiańskiego funkcjonowała szkoła im. Marcina Lutra. Na otwarciu ronda był także obecny biskup ewangelicki i naczelny kapelan ks. bp płk Mirosław Wola. Rondo reformacji jest trzecim i ostatnim, któremu nadano w tym roku nazwę. Dwa wcześniejsze noszą nazwy Władysława Bartoszewskiego oraz Żołnierzy Wyklętych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group