Więcej autobusów do Dolaszewa?

07.01.2017   Autor: Jakub Sierakowski
---

Ponad 50 osób podpisało się pod petycją w sprawie zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów MZK. Trafiła ona także na ręce wójta gminy Szydłowo. I tu zaczynają się schody, bo jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Miejski autobus to towar deficytowy w Dolaszewie. Dziennie dojeżdża tam 11 autobusów, w tym ostatni z centrum miasta o 20:15. Przez to mieszkańcy na przykład o intensywnym nocnym życiu i wizycie w tego typu miejscach, mogą tylko pomarzyć. Petycja w sprawie zwiększenia liczby kursów do tej miejscowości, wpłynęła niedawno do MZK. Podpisało ją ponad 50 osób. Jak mówią sami mieszkańcy, mają określone pory, w których chcieliby, żeby autobus kursował częściej.

- Na pewno godziny ranne, kiedy młodzież dojeżdża do szkół. Też popołudniowe, bo również młodzież uczęszczająca na zajęcia pozalekcyjne ma problem z dojazdem. No i wiadomo, powrót ze szkół, z miasta. Bo głównie tu chodzi o młodzież mieszkającą na osiedlach w Dolaszewie - mówi Ewa Korba-Górska, mieszkanka Dolaszewa.

Chodzi o młodzież, a także chodzi o pieniądze. Niewiadoma to ewentualne koszty, bo według MZK możliwe byłyby dwa rozwiązanie. Utworzenie dodatkowej całej linii numer 9, lub przedłużenie linii 1 z ulicy Długosza . Miejski Zakład Komunikacji odbija piłeczkę. Według reprezentującej firmę Anny Kujawy, jest ona teraz po stronie wójta gminy.

- Co do decyzji, czy będziemy tę ilość kursów zwiększać, czy nie, to tak naprawdę o wszystkim zadecyduje pan wójt, który dla danej gminy jest tutaj decydentem. Także myślę, że jest to pytanie do wójta gminy Szydłowo, czy ewentualnie dofinansuje dodatkowe kursy dla mieszkańców, aby tę częstotliwość do wsi Dolaszewo zwiększyć - tłumaczy Anna Kujawa z MZK w Pile.

Pytamy więc i wójta. Dariusz Chrobak mimo że również otrzymał petycję i jest otwarty na rozmowy z mieszkańcami w tej sprawie, to ma związane ręce. Gmina Szydłowo nie jest bogata, a dodatkowe kursy stanowiłyby spory koszt dla budżetu i wiązałyby się z ryzykiem niezadowolenia ze strony mieszkańców innych miejscowości z gminy.

" target="_blank">

- Chciałoby się, żeby to MZK dojeżdżało zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Z tym, że gminy nie stać jest na to, aby dofinansować rocznie kilkadziesiąt tysięcy tylko i wyłącznie do dwóch kursów, zwiększając kursowanie tych autobusów w ciągu siedmiu miesięcy. Także to jest ponad 50 tysięcy za dwa kursy i tylko do Dolaszewa. A co z innymi mieszkańcami?

No właśnie, bo przecież w gminie Szydłowo znajduje się jeszcze 17 innych sołectw. Na korzyść Dolaszewa przemawia na pewno fakt, że tam linia MZK już funkcjonuje, więc w grę wchodzi jedynie rozbudowanie linii,a nie tworzenie jej na nowo. Czy temat zwiększenia liczby połączeń jest zamknięty? Niekoniecznie, ale bez wątpienia sytuacja jest jak na razie patowa.​

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group