Budżet zrealizowany?

01.10.2016   Autor: Artur Maras
---

Na minionej sesji Rady Powiatu Pilskiego radni przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu za pierwsze półrocze oraz plany finansowe Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Szpitala Specjalistycznego oraz Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych. Powiat zaciągnie także kredyt w wysokości niemal 3 mln złotych.

Najważniejszym punktem minionej sesji był ten dotyczący wykonania budżetu za pierwsze półrocze tego roku. Sześciu radnych było przeciw. - Wykonujemy budżet planowo. Jeżeli mówimy o zaangażowaniu środków, które zostały wydane z tego budżetu w pierwszym półroczu może to nie zabrzmiało imponująco kwotowo, ale praktyka i cały montaż finansowy wskazuje jednoznacznie że gro płatności będzie dopiero w trzecim i czwartym kwartale. Tak to wygląda. Najważniejsze, że budżet jest wykonywany planowo, poprawiamy wskaźniki, zmniejszamy zadłużenie i to jest wydaje mi się najważniejsza informacja – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Wśród najważniejszych inwestycji starosta wymienia między innymi drogę w stronę ośrodka Płotki, w której jedną trzecią kosztów pokryło miasto. Remonty i budowa dróg oraz chodników na terenie powiatu, czy 2 mln dotacji dla pilskiego szpitala, a także starania o wybudowanie sali sportowej przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile. Opozycja z kolei wykonanie budżetu za pierwsze półrocze ocenia inaczej. - Więcej obiecanek, szumu, hałasu, natomiast bardzo mało realizacji, dlatego taka jest ocena. Przykład jeden: podaje się, że 7 mln z kawałkiem mają nadwyżkę na pół roku, tylko nikt nie mówi, że w tej nadwyżce jest 4,5 mln nadpłaconej subwencji oświatowej, która za chwileczkę wyjdzie, więc pytam się jak można manipulować cyframi - mówi Kazimierz Sulima, radny powiatowy, PO.

Opozycja zarzucała także staroście między innymi odkładanie w czasie budowy hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym przy Wincentego Pola. Rada przyjęła także wykonanie planu finansowego za pierwsze półrocze Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Panteleona Szumana,  Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych, a także Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Starostwo zaciągnie kolejną pożyczkę. Jak przekonuje skarbnik powiatu, mimo zaciągnięcia kredytu w wysokości niemal 3 mln złotych, zadłużenie powiatu nie wzrośnie. - Ponieważ zadłużenie powiatu pilskiego na koniec 2015 roku wyniosło 35 mln 300 tys. zł, natomiast po tym kredycie, który będzie zaciągnięty w tym roku – 2 mln 800 tys. zadłużenie nam spadnie do 33 mln 200 tys. złotych, czyli spadnie o 2 mln 100 tys. Gdyby było tak, żebyśmy ten kredyt zaciągnęli w pierwotnej wersji, jaka była przyjęta jeszcze w projekcie uchwały budżetowej 5 mln 800 tys., to rzeczywiście zadłużenie powiatu wzrosłoby o prawie mln złotych - mówi Tomasz Pawłowski,  skarbnik powiatu pilskiego.

Pieniądze te maja zostać przeznaczone na  inwestycje.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group