"Wołyń" w Salonie Kulturalnym TV ASTA

27.09.2016   Autor: Redakcja
---

"Wołyń" - Wojciecha Smarzowskiego w Salonie Kulturalnym TV ASTA. Po emisji filmu spotkanie z reżyserem. Organizatorami spotkania są Krzysztof Meszyński i TV ASTA.

Salon Kulturalny TV ASTA już 11 października, we wtorek w kinie Helios. Projekcja filmu o godz. 17.30, a po krótkiej przerwie o godz. 20.10 – spotkanie z reżyserem Wojciechem Smarzowskim. Rozmowę poprowadzi Janusz Wróblewski z tygodnika Polityka.

"Wołyń" to epicki dramat historyczny, który rozgrywa się w małej wiosce, zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo-zachodniej części tej krainy. Akcja filmu obejmuje okres 6 lat, od wiosny 1939 do lata 1945 roku. Oczami bohaterki, Zosi Głowackiej (Michalina Łabacz), widzowie obserwują toczące się wypadki zapoczątkowane wybuchem II Wojny Światowej.

Zosia jest zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Dowiaduje się jednak, że ojciec postanowił wydać ją za najbogatszego gospodarza we wsi, Polaka Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik), znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci. Dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a niemal dwa lata później niemiecki atak na ZSRR. Przez następny rok trwają polowania i brutalne mordy na Żydach. Tymczasem ukraińskie aspiracje do stworzenia niepodległego państwa, choć nie zyskały poparcia Niemców, wciąż rosną. Rośnie też napięcie pomiędzy polskimi i ukraińskimi sąsiadami. Dochodzi do zatargów, znikają ludzie. Do wsi docierają wieści o brutalnych i krwawych zdarzeniach na wschodzie Wołynia. W końcu, latem 1943 roku, wybucha pożoga mordów i okrucieństwa. Oddziały UPA atakują polskie osady. Niekiedy Polacy z równą bezwzględnością biorą odwet na Ukraińcach. Pośród tego morza nienawiści Zosia próbuje ocalić swoje dzieci.

Bilety do kupienia już od piątku 30 września, w cenie 25 złotych w Kinie Helios.

Mecenasem Salonu Kulturalnego jest Miasto Piła.
Honorowy Patronat: Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski.
Sponsorami Salonu Kulturalnego są Star-Factory Group, Galeria VIVO! oraz ASTA-NET.
Partnerzy: Kino Helios, Regionalne Centrum Kultury w Pile, Apartamenty Piła, Rydwańscy, Hjort Knudsen i nakoneczny.pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group