Asta Video Fest

Pod Szkołą Policji odkryto stary cmentarz

15.09.2016   Autor: Artur Maras
---

Robotnicy w Pile natrafili we wtorek na pozostałości cmentarza. Podczas budowy kanalizacji deszczowej przed budynkiem Szkoły Policji naruszono kilka grobów.

Nekropolia powstała najprawdopodobniej na przełomie XVIII - XIX wieku.

- Najprawdopodobniej został naruszony rząd grobów leżących blisko krawędzi zewnętrznej, południowej krawędzi cmentarza, natomiast w kierunku północnym cmentarz ciągnie się zapewne aż do wysokości Gwdy. W związku z tym obejmuje on zaplecze Szkoły Policji, w tym także miejsce planowanej budowy bursy, nie jest wykluczone, że znajduje się na terenie cmentarza - potwierdza dr Jarosław Rola, archeolog z Muzeum Okręgowego w Pile.

Cmentarz powstał albo w końcówce XVIII lub na początku XIX wieku, Widać go na mapie Piły z 1895 roku. Archeolodzy wiedzieli więc o jego istnieniu, ale nie było wiadomo, jak dokładnie przebiegały granice tej nekropolii.

Teraz wykopy zostały zabezpieczone, podobnie jak odkryte szczątki. O znalezisku robotnicy powiadomi policję i prokuratora. Na miejsce wezwano też archeologa. Prace wykopaliskowe w tym miejscu prawdopodobnie ruszą za kilka dni.

A w przyszłym roku ruszą wykopaliska na placu Zwycięstwa. Szczegóły w rozmowie z dr Jarosławem Rolą, archeologiem z Muzeum Okręgowego w Pile:

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group