Asta Video Fest

W szerszym kontekście o białośliwskiej kolejce

09.06.2016   Autor: Redakcja
---

Wyrzyska Kolejka Powiatowa liczy sobie już ponad 120 lat. Jest niewątpliwą atrakcją turystyczną naszego regionu i grupa zapaleńców zrzeszonych w Towarzystwie Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej stara się, by coraz prężniej się rozwijała i przyciągała coraz więcej turystów.

Gościem programu „W szerszym kontekście” jest Jerzy Borzych – prezes WKP. Historia kolejki była niezwykle burzliwa. Od czasów, gdy stanowiła jeden z głównych środków transportu ludzi i towarów, aż do jej całkowitej likwidacji w 1994 r.

- Szkoda, że podejmując decyzję o likwidacji kolejki PKP pozbyła się większości taboru. Dzisiaj z niemałym trudem staramy się odtworzyć to co było, jednak większość taboru została sprzedana za granicę i tam cieszy turystów - mówi Jerzy Borzych, prezes Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej.

Wiele wysiłku członkowie stowarzyszenia poświęcają na odtworzenie infrastruktury kolejowej. Dzisiaj liczy już ona ponad 30 km. torów. Dbają o budynki i starają się odtwarzać pozostały tabor.

Największym wyzwaniem jest w tej chwili remont historycznego parowozu. - Ale by kolejka mogła rozwijać się jeszcze prężniej, potrzeba przede wszystkim finansów. Staramy się pozyskiwać sojuszników i sponsorów. Bilety nie są drogie, kosztują zaledwie 5 złotych. Zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych do odbycia sentymentalnej podróży naszą kolejką - zachęca Jerzy Borzych.

Więcej w programie „W szerszym kontekście”, dzisiaj o godz. 19.30 w TV ASTA. Zaprasza Piotr Grześ

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group