Czy zaginione skarby kiedyś się odnajdą w Pile?

31.05.2016   Autor: AK
---

Archeolog prof. Andrzej Kokowski promował w Pile swoją książkę o odkryciach archeologicznych w naszym regionie. „Na tropie zaginionych odkryć” to opowieść profesora o jednej z najsławniejszych kolekcji muzealnych lat 30-tych minionego wieku w Europie.

- Zafundowanie w radiu audycji na temat odkryć pod Pilą to było wydarzenie nieprawdopodobne. I tak audycja nagrana na wykopaliskach była później słuchana we wszystkich regionalnych rozgłośniach niemieckich, ale również w Skandynawii. Nagle o archeologii pilskiej dowiedziała cała Europa, przez tę audycję radiową - mówił w Pile prof. Andrzej Kokowski, archeolog.

A potrafił ją zorganizować niemiecki archeolog dr Friedrich Holter, pierwszy dyrektor Muzeum Krajowego w Pile. Ten pasjonat zgromadził w Pile jedną z najciekawszych i największych kolekcji eksponatów w Europie. Było tu około 7 tysięcy ozdób, narzędzi, czy przedmiotów codziennego użytku od czasów wczesnego brązu. Wszystko to pochodziło w odkryć z naszego regionu.

Wszystkie te bezcenne zabytki zostały zniszczone podczas wojennej zawieruchy. Nie do końca w to wierzy prof. Andrzej Kokowski, który wyraża nadzieję, że kiedyś choć niewielka ich część się odnajdzie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group