Noc Muzeów w Pile i w Wałczu. Moc atrakcji

13.05.2016   Autor: Redakcja
---

Noc Muzeów już jutro. Specjalne wystawy, koncerty czy prelekcje to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na tą imprezę. Sprawdziliśmy na co mogą liczyć mieszkańcy naszego regionu.

W niektórych muzeach już dziś rozpoczynają się specjalne wystawy. W pilskim Biurze Wystaw Artystycznych zaplanowano otwarcie wystawy malarskiej Tomasza Perlicjana. W sobotnie popołudnie najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych pod hasłem deskorolkowa podróż do krainy Jacksona Pollocka “action penting”. - On tak malował, jakby przypadkowo, wiec takie zabawowe warsztaty będą, zobaczymy co nam wyjdzie jak będziemy pewne rzeczy łączyć sobie swobodnie na płaszczyźnie - zachęca Tadeusz Ogrodnik, dyrektor BWAiUP w Pile.

Zabawa w BWA trwać będzie będzie do północy, a zakończy ją koncert grupy Krew na dziedzińcu Biura Wystaw Artystycznych.

Pilanie będą mogli skorzystać również z propozycji Muzeum Okręgowego. - Pewne działania będą oscylowały wokół tematycznej i aktualnej w dalszym ciągu wystawy czasowej związanej z okresem sarmackim - zapowiada Ziemowit Niedźwiecki, dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile.

Będzie koncert sarmacki, a także wykład oraz prezentacja pod tytułem "Sarmacja i nie tylko".

Muzeum imienia Stanisława Staszica także przygotowuje się na muzealne święto. Będzie wystawa fotografii FENOTYPIA. Autorami prezentowanych prac są: Czesław Rutkowski / Piotr Spek / Kacper Spek (dziadek, wnuk i prawnuk). Zwiedzający będą mogli liczyć na niespodzianki podczas prezentacji wystaw. - Będzie choćby wspomnienie Josephie Garveyu brytyjskim żołnierzu, który był jeńcem w obozie jenieckim w Pile - mówi Józef Olejniczak, dyrektor muzeum Stanisława Staszica w Pile

W ogrodzie muzeum miał być koncert Janusza Szroma, ale z obawy przed deszczem koncert przeniesiony zostanie do Sali Miejskiej w Inwest-Parku. Wstęp na koncert oczywiście jest darmowy.

Będzie się wiele dziać także na placu Konstytucji 3 Maja. Od godz. 17 będzie się można wybrać na przejażdżkę "ogórkiem" czerwonym jelczem. Animatorzy Regionalnego Centrum Kultury cofną czas do lat 20 i 30-tych minionego wieku, będą pokazy rewiowe oraz hity muzyki rozrywkowej z tamtych lat. A o godz. 22.00 premiera teatru TAK: spektakl "Ups! Dekaimeron!".

Do wszystkich miejsc będzie można dojechać za darmo autobusem miejskim. Będą dwie specjalne linie autobusowe. Jedna połączy Osiedle Górne z Zamościem i Podlasiem, a druga Koszyce i Jadwiżyn z Osiedlem Zamoście i Staszyce. Darmowe autobusy będą kursowały od 17.00 do 1.00 w nocy, co godzinę.

Na brak atrakcji nie będą mogli narzekać Wałczanie. Muzeum Ziemi Wałeckiej postawiło na prezentację strojów oraz tańców z epoki osiemnastowiecznej pisarki Jane Austen oraz prezentację średniowiecznego placu budowy. Sporym zainteresowaniem może cieszyć się prelekcja pod tytułem piękny Brummel i... najdrożej rozebrane kobiety. - Myślę, że każdy przyzwoity mężczyzna powinien wysłuchać tej prelekcji, a każda przyzwoita kobieta powinna posłuchać czego powinna sobie od swojego mężczyzny zażyczyć żeby tak drogo kosztować - zachęca Magdalena Suchorska-Rola, dyrektor Muzeum Ziemi Wałeckiej.

Fani militariów będą mogli udać się na wałecki Skansen Fortyfikacyjny Grupy Warownej Cegielnia. Będzie to pierwsze zwiedzanie bunkrów w godzinach wieczornych. - Przygotowaliśmy niespodziankę, o której nie mogę na razie nic powiedzieć - mówi tajemniczo Bogdan Dankowski z Grupy Warownej Cegielnia.

Nastrój tego miejsca zbudują między innymi świece, a całość zwiedzania zakończy wspólne ognisko.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group