Uwaga na złodziei tożsamości!

13.03.2016   Autor: Paulina Michałek-Komorowska
---

Kradzież tożsamości to coraz częstsze zjawisko. Posługując się naszymi danymi przestępcy mogą wyłudzić kredyt lub w inny sposób zrujnować nasze życie. Policja wraz z Biurem Informacji Kredytowej radzi w jaki sposób unikać niebezpiecznych sytuacji.

Przestępcy podszywający się pod czyjąś tożsamość wykorzystują różne sposoby wyłudzenia pieniędzy.

- Kilka miesięcy po fakcie możemy np. dowiedzieć się, że ktoś wynajął mieszkanie na nasze dane, wziął kredyt, wyrobił kartę kredytową lub sprzedaje fikcyjne przedmioty na portalach aukcyjnych. Sytuacja przyjmuje wyjątkowo nieprzyjemny obrót, kiedy do drzwi puka komornik albo listonosz z listem poleconym wzywającym do zapłaty zadłużenia, którego nie zaciągnęliśmy. Skradzioną tożsamością posługują się również grupy przestępcze – popełniają na nasze konto wykroczenia i czyny karalne - informuje wałecka policja.

Agencja badawcza MillwardBrown w swoich badaniach pokazuje, że około 22% Polaków padło ofiarami kradzieży tożsamości. Świadomość zagrożeń w dużym stopniu uzależniona jest od wieku, a co się z tym wiąże, od preferowanych sposobów płatności. Dla 60% osób młodych (15 - 24 lata), najbardziej niebezpieczne jest korzystanie z bankowości internetowej na publicznym komputerze, dla 60-latków natomiast zbliżeniowe płatności kartą (42%) oraz wybieranie pieniędzy z bankomatu (36%).

Policja przestrzega zatem, aby pamiętać o kilku prostych zasadach:
1. Nie powinniśmy udostępniać danych osobowych niepowołanym osobom;
2. Starajmy się niszczyć wszystkie dokumenty, na których znajdują się nasze dane;
3. Nie zgadzajmy się na spisywanie danych z naszego dowodu przez niepowołane osoby;
4. Nie zostawiajmy swoich dokumentów w tzw. depozycie – np. wypożyczając sprzęt sportowy.

Nieskradzione.pl to jednocześnie adres platformy edukacyjnej akcji wskazującej m.in. możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżą danych osobowych oraz zastrzegania zagubionego dowodu osobistego, również poza granicami kraju.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group