Możesz się jeszcze zapisać

26.07.2015   Autor: Artur Maras
---

Wciąż trwa rekrutacja na pilskie uczelnie wyższe. Postanowiliśmy sprawdzić jakie oferty przygotowały przygotowano dla maturzystów w tym roku.

Choć w szkołach już dawno wybrzmiał ostatni dzwonek, a uczniowie spędzają teraz beztrosko czas na wakacjach to absolwenci szkół średnich, chcący iść na studia, stoją przed nie lada dylematem. Wybór miejsca i kierunku studiów wyższych niejednym spędza sen z powiek. Jak w czasie rekrutacji wygląda sytuacja na pilskich uczelniach?

- Najważniejszym kierunkiem pilskiego ośrodka jest gospodarka wodna. Zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich od tego roku i ona cieszy się największym zainteresowaniem, szczególnie na studiach magisterskich - mówi Paweł Owsianny, zastępca  dyrektora Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Pile. Najlepsi studenci tego kierunku mogą liczyć na specjalne stypendia, gdyż jest to kierunek zamawiany.

Równie chętnie wybierana jest turystyka i rekreacja oraz pedagogika. Na te kierunki zakończyła się już pierwsza tura rekrutacji. Ze względu na mniejsze zainteresowanie dziennikarstwem i komunikacją społeczną rekrutacja w pierwszej turze na ten kierunek została przedłużona. Dużym zainteresowaniem, tak jak w roku ubiegłym, cieszą się studia podyplomowe zwłaszcza w zakresie zarządzania oświatą. W zamiejscowym ośrodku studentów systematycznie przybywa, jak jednak przyznaje zastępca dyrektora obecna rekrutacja: - Jest na poziomie ubiegłego roku, który nie był rewelacyjnym, bo mieliśmy lepsze.

*

Z problemem zapełnienia sal wykładowych boryka się większość uczelni w Polsce. Po części winny jest temu niż demograficzny. Przyszli żacy wolą też wybierać większe ośrodki akademickie. Aby zatrzymać ich w mieście i przyciągnąć studentów z okolicznych miejscowości, miasto Piła uruchomiło specjalny program stypendialny za dobre wyniki w nauce. Stypendium przysługuje również studentom dojeżdżającym i doktoryzującym się.

*

Pilski PWSZ zapewnia, że nie zamierza zamykać żadnego kierunku. Takiej potrzeby po prostu nie będzie, mimo to uczelnia wciąż oferuje wolne miejsca.

- Na tę chwilę rzeczywiście mamy wolne miejsca. Widzimy, że niektóre kierunki są bardziej oblegane, niektóre cieszą się mniejszym zainteresowaniem, ale sytuacja jest bardzo zbliżona do roku poprzedniego jeśli chodzi o liczbę chętnych - mówi Aleksandra Fabiszak z PWSZ.

Uczelnia oferuje 12 kierunków w instytutach humanistycznych, ekonomicznych, politechnicznych oraz ochrony zdrowia, kształcąc na poziomie inżynierskim, licencjackim lub magisterskim. Pewną nowością są także studia dualne, kiedy student część zajęć odbywa pracując u przedsiębiorcy, za co otrzymuje wynagrodzenie i zdobywa przy tym doświadczenie. Zdaniem rzecznik uczelni tendencja nie zmienia się od kilku lat. Największym zainteresowaniem wciąż cieszą się ekonomia, fizjoterapia, pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne.

*

Trzecia uczelnia wyższa w Pile czyli Wyższa Szkoła Gospodarki z Bydgoszczy - powstała po połączeniu z pilską WSB - również cały czas czeka na maturzystów.

- Na chwilę obecną proponujemy studentom kierunek ekonomia oraz zarządzanie, na studiach pierwszego stopnia. Są to studia 6 semestralne - mówi Natalia Gelert, koordynator Wydziału Gospodarki i Techniki w Pile.

Szkoła wyższa notuje zwiększone zainteresowanie swoją ofertą w porównaniu z rokiem poprzednim,  kiedy zaczynali swoją działalność w mieście.

***

W Pile na trzech uczelniach studiuje ponad 2 tys. studentów. Miasto staje się pomału ośrodkiem akademickim. Czy w nadchodzącym roku uda się otworzyć wszystkie kierunki, oferowane przez uczelnie - dowiemy się pod koniec września.

Przeczytaj więcej o: pwsz, rekrutacja, uam, obwodnica trzcianki,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group