Piła otrzyma dwie drogi w darowiźnie

19.07.2015   Autor: Agnieszka Kledzik
---

Piła stanie się właścicielem dwóch dróg na osiedlu Górnym. Lotnicza i Kołobrzeska należą jeszcze do Agencji Mienia Wojskowego, ale wkrótce miasto otrzyma je w darowiźnie. To pozostałości po wojskowej historii miasta.

Wkrótce ma odbyć się oficjalne przekazanie dróg. W sumie to około 3 hektarów gruntów. Ulica Lotnicza i Kołobrzeska zostały niedawno wyremontowane na koszt miasta. Nowa jezdnia, chodniki, a nawet ścieżka rowerowa do Uniwersytetu Adama Mickiewicza – to wszystko zrobiła Piła, choć nie na własnym terenie. - Jest to taki program, który wdrażaliśmy my 4 lata temu porządkowania stajni Augiasza, bo tak na prawdę wiele działek ma nieuregulowany status - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Takich ulic jest bardzo dużo. To pozostałość po wojskowej przeszłości miasta. Agencja Wojskowa wyprzedając budynki sprzedawała je wraz z kawałkiem drogi. W związku z tym niektóre ulice mają kilku właścicieli. Tak jest choćby w rejonie ulicy Andersa. Ulice są w opłakanym stanie i nic się nie da z tym zrobić. Rozwiązaniem może być przekazanie ich miastu w darowiźnie, tak jak to się stało właśnie w przypadku ulicy Lotniczej i Kołobrzeskiej. - Ta własność była cały czas rękach wojska, więc na dłuższą metę są to bardzo niezdrowe stosunki własnościowe i chyba najtrudniejszym elementem było przekonanie wszystkich, że powinni nam to przekazać w formie darowizny to jest jednak bardzo duży majątek - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Miasto też oddaje za darmo swoje tereny. Tak będzie w przypadku placu za sądem. Formalnie teren należy do miasta, teraz Piła odda go do skarbu państwa, czyli na rzecz starosty, a ten przekaże sądowi. Te uzgodnienia także trwały latami. - Grunty gminne przewidziane do zamiany położone są w sąsiedztwie naszego Sądu Rejonowego w Pile przekazane są pod parking, czyli tak de facto przeznaczenie tego terenu mówi samo za siebie, w przyszłości powstanie tam parking, który obsłuży budynek sądu. Natomiast działki Skarbu Państwa przeznaczone do zamiany położone są w rejonie ulicy Kazimierza Wielkiego – mówi Julita Mudyna, dyrektor wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM Piła.

Dzięki tej zamianie miasto będzie mogło dalej wybudować drogę, łączącą ulicę Kazimierza Wielkiego z aleją Niepodległości. Natomiast ta działka za sądem wreszcie zamieni się w parking. Sąd ma bowiem zarezerwowane pieniądze na ten cel. Czekano tylko na uregulowanie kwestii własnościowych. Parking jest tu niezwykle potrzebny, ponieważ są dni, że nie ma gdzie zaparkować

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce ten wykorzystywany dotąd jako boisko teren zamieni się w praktyczny parking i problemy z postojem przed sądem wreszcie się skończą .

Przeczytaj więcej o: drogi piła, wyrok trzcianka,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group