Prezes ZUS o emeryturach

05.11.2013   Autor: Redakcja
---

Wczoraj odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Derdziukiem, prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podczas spotkania prezes omawiał sposób naliczania świadczeń oraz chętnie odpowiadał na pytania słuchaczy.

Zbigniew Derdziuk przyjechał do Piły na zaproszenie Mieczysława Augustyna, senatora RP. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Zamiejscowym im. Adama Mickiewicza w Pile. Na początek prezes ZUS pochwalił pilski oddział instytucji, na czele której stoi.

- Optymistyczne jest to, że oddział ZUS w Pile jest na drugim miejscu w Polsce jeśli chodzi o ostatni kwartał - mówił Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS.

Następnie dość szczegółowo został omówiony system emerytalny. Słuchacze dowiedzieli się m. in. o tym, że w Polsce jest 2,2 mln dużych firm, z których zaledwie 1 % zatrudnia więcej niż sto osób. Osób, które są na tzw. samozatrudnieniu jest około 800 tysięcy.

W Polsce istnieją cztery podstawowe systemy emerytalne:
1. Ubezpieczenie emerytalne.
2. Ubezpieczenie rentowe - korzystają z niego osoby niezdolne do pracy (przybywa ich 50 tys. rocznie, łącznie jest ich ponad milion) oraz ludzie, którzy stracili żywicieli rodziny.
3. Ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa.
4. Ubezpieczenie z tytułu wypadku - ten fundusz jako jedyny ma nadwyżkę.

W kolejnej części spotkania prezes ZUS scharakteryzował stary oraz nowy system emerytalny. - System emerytalny jest bardzo prosty, jedni płacą, drudzy korzystają. To tzw. system redystrybucyjny - mówił Z. Derdziuk.

Stare zasady uzależniały wysokość emerytury od wynagrodzeń ubezpieczonego, stażu pracy oraz poziomu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Nowe natomiast są proste, każdy może sprawdzić jaką kwotę ze składek ma na koncie. Te pieniądze są waloryzowane.

Przedstawiono także cztery parametry mające wpływ na system emerytalny:
1. Wysokość składek, które można podnieść jednak zabije to konkurencyjność pracy.
2. Wysokość świadczenia - muszą one chronić przed ubóstwem. Stopa zastąpienia nie może być mniejsza niż 40%. W Polsce aktualnie wynosi ponad 50%.
3. Wiek.
4. Rozwój gospodarczy - im będzie większy, tym więcej ludzie będą zarabiać.

Wizją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest osiągnięcie statusu innowacyjnej instytucji zaufania publicznego.

Nie zabrakło także pytań od zebranych słuchaczy. Jedno z nich dotyczyło słów prezesa, kiedy poinformował, że każdy może sprawdzić przez internet swoją hipotetyczną emeryturę. - Dlatego hipotetyczną, gdyż jej wysokość zależy od ilości składek, inflacji, wzrostu gospodarczego - odpowiedział Z. Derdziuk.

Pytanie zadał także senator Augustyn, który w trosce o emerytów zapytał, czy nie grozi nam drastyczne obcięcie świadczeń, w celu równoważenia budżetu? - Podniesienie wieku emerytalnego poprawiło sytuację. Polska ma zdolność finansową. Nie widzę zagrożenia - zakończył prezes ZUS.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group