Senator z seniorami i dla seniorów

02.10.2013   Autor: Redakcja
---

Rzeczowe i konkretne okazało się spotkanie Senatora Mieczysława Augustyna z okoneckimi emerytami. W zeszłym tygodniu rozmawiali o obecnej i przyszłej sytuacji seniorów w Polsce.

- Od dziś nic już nie będzie takie, jakie było do tej pory - mówił senator Augustyn. Przekonywał starszych do podjęcia próby zmiany mentalnej i edukacyjnej, głównie w dziedzinie informatyki i korzystania z nowych technologii. W związku z przełomowymi zmianami demograficznymi, których wynikiem jest nieuniknione starzenie się obywateli, już za kilka lat rola osób starszych stanie się kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa.

Z racji stale rosnących potrzeb osób starszych znacznie wzrośnie zainteresowanie usługami opiekuńczymi. Projekt ustawy przygotowywanej przez zespół parlamentarny zakłada między innymi wprowadzenie tzw. czeków na usługi medyczne i pielęgnacyjne, gdzie to właśnie senior będzie miał dosłownie władzę - czek w ręku i właściciele usług będą musieli sami zabiegać o pozyskanie jego przychylności.

Rozmawiano także o problemach systemu emerytalnego i zmianach z nim związanych, o kondycji polskiego państwa, pozyskiwaniu funduszy unijnych na działalność seniorów oraz problemach dostępności służby zdrowia. Poruszono również lokalne tematy, takie jak skomunikowanie miejscowości Pniewo z Okonkiem i wyzwaniach związanych z przemieszczaniem się po gminie.

Podsumowaniem dyskusji była deklaracja złożona przez senatora, że nie przyjechał tylko porozmawiać, ale z konkretną propozycją wsparcia działalności okoneckich emerytów, forsowania ich wniosków o dofinansowanie działalności oraz wszelkich innych inicjatyw mających na celu wyrównywanie szans.

Senator Mieczysław Augustyn aktywnie pracuje w Radzie ds. Polityki Senioralnej, działa w Koalicji na Rzecz Pomocy Niesamodzielnym oraz przewodniczy Parlamentarnemu Zespołowi ds. Osób Starszych. W spotkanie wziął udział burmistrz Okonka Mieczysław Rapta wraz ze swoim zastępcą Dariuszem Rybakiem.

Źródło: Paweł Kucharski, Kierownik Wydziału Sportu, Turystyki i Promocji, Urząd Miejski w Okonku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group