Królewskie urodziny

23.06.2013   Autor: a.wasilenko
---

600 lat temu stało się miastem na prawach magdeburskich. Akt nadania Ujście otrzymało z rąk samego króla. Taka rocznica to okazja, by przypomnieć historię miasta.

24 czerwca 1413 r. król Władysław Jagiełło nadał prawa miejskie miejscowości Ujście. W sobotę mieszkańcy Ujścia świętowali 600-lecie tego wydarzenia. Z tak wyjątkowej okazji odsłonięto w Ujściu pomnik obrazujący jego wielowiekową historię i tradycję. Tablice, z których się składa przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii Ujścia począwszy od czasów, gdy było jeszcze osadą, przez otrzymanie praw magdeburskich, trudy wojenne, po współczesność, na 600. urodzinach Ujścia skończywszy. Zwieńczeniem pomnika jest sylwetka króla Władysława Jagiełły na koniu, dzierżącego dwie szable.

Oficjalne obchody święta miasta miały swoją kulminację podczas uroczystej sesji Rady Miasta, na której gościli przedstawiciele władz, zarówno samorządowcy, jak i parlamentarzyści oraz wielu znakomitych gości. Sesję rozpoczął król Władysław Jagiełło we własnej osobie, który wraz z orszakiem przybył do Ujścia, by uczynić z niego miasto odczytując akt nadania praw miejskich.

Zgromadzeni goście wysłuchali okolicznościowego przemówienia wygłoszonego przez burmistrza Ujścia, w którym położył on nacisk na to jak ważny jest szacunek dla przeszłości, przodków i historii miejsca, w którym się żyje. Henryk Kazana złożył także wszystkim mieszkańcom miasta oraz samemu miastu jak najlepsze życzenia.

Jak to zwykle z okazji urodzin bywa i tym razem nie zabrakło zabawy dla całej rodziny. Mieszkańcy Ujścia bawili się na festynie, na którym atrakcje znalazły się zarówno dla tych najmłodszych, jak i tych całkiem dorosłych.

Przeczytaj więcej o: ujscie, jubileusz, 600-lecie, pomnik,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group