Kalendarium

poniedziałek 19 Czerwiec 2017

Rabin Polski w Pile

Miejsce: w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pile, przy Al. Niepodległości 33.

Spotkanie z Michaelem Schudrichem Naczelnym Rabinem Polski.

Spotkanie odbędzie się z okazji wydania polskiego tłumaczenia książki /trochę więcej niż książki/ autorstwa pana Peter Cullman pt. „History of the Jewish Community of Schneidemühl – 1641 to the Holocaust “ (Historia Gminy Żydowskiej z Piły od roku 1641 do Holokaustu) w tłumaczeniu Agnieszki Kin.

Na Spotkanie zapraszamy w dniu 19 czerwca 2017 roku /poniedziałek/, o godzinie 10.30 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pile, przy Al. Niepodległości 33.

Po spotkaniu około godz. 11.30 odbędzie się spacer pod pomnik upamiętniający cmentarz żydowski, który znajduje się na terenie Szkoły Policji w Pile przy ul. M. Konopnickiej.

Więcej informacji: Artur Łazowy, tel. 601970679, effata@wp.pl

Rabin Michael Schudrich
Naczelny Rabin Polski

Rabin Michael Schudrich urodził się w Nowym Jorku w 1955 roku. Uczęszczał do szkół żydowskich w rejonie Nowego Jorku, następnie studiował na State University of New York w Stony Brooks. W 1977 uzyskał stopień BA w religioznawstwie. Michael Schudrich został rabinem w 1980, a dwa lata później ukończył studia historyczne w uniwersytecie Columbia. Lata 1983-1989 spędził w Japonii, gdzie dbał o potrzeby religijne miejscowej społeczności żydowskiej, uczył żydowskiej kultury i historii. Działał także na rzecz upamiętnienia bohaterskiej działalności konsula Sugihary. Już jako student, w latach 70., rabin Schudrich podróżował do Europy Środkowej i Wschodniej i nawiązywał kontakty z żyjącymi tu Żydami.
W 1990 zaczął pracować dla Fundacji Laudera. Lata 1992-98 spędził w Warszawie. Do Polski powrócił w czerwcu 2000 jako główny rabin Warszawy i Łodzi.
8 grudnia 2004 Michael Schudrich został wybrany Naczelnym Rabinem Polski.
Wszelkie osobiste kwestie i pytania związane z żydowskim życiem religijnym, rytuałami, obowiązkami religijnymi oraz obiektami używanymi do obrządków żydowskich należy konsultować z rabinem. Dotyczy to również takich kwestii, jak śluby religijne, obrzezania, kąpiele rytualne oraz święta. Biuro Rabina oraz Biuro Gminy wystawia zainteresowanym osobom religijnym (lub pragnącym obchodzić dane święto) zaświadczenia dla szkół, uniwersytetów oraz miejsc zatrudnienia, usprawiedliwiających ich nieobecność w okresie żydowskich świąt religijnych objętych ustawą.

 

Data: 19 Czerwiec 2017

Godzina rozpoczęcia: 10:30

Miejsce: w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pile, przy Al. Niepodległości 33.

Adres: Al. Niepodległości 33, Piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.