Kalendarium

niedziela 05 Luty 2017

Klub Dialog – Krzesimir Dębski, Anna Jurksztowicz

Miejsce: Sala Miejska, ul. Dąbrowskiego 8

Klub Dialog – Krzesimir Dębski, Anna Jurksztowicz
koncert i spotkanie autorskie
5 lutego 2016, godz. 17.00
bilet: 20 zł
Sala Miejska, ul. Dąbrowskiego 8
Na program koncertu składają się kompozycje Krzesimira Dębskiego – pieśni i piosenki do wierszy Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka i Andrzeja Mogielnickiego, wśród nich znane przeboje, jak “Dumka na dwa serca”, “Czas nas uczy pogody”, a także piosenki z filmów i seriali.
Po koncercie spotkanie i promocja książki Krzesimira Dębskiego “Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia”

Krzesimir Dębski − polski kompozytor muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Lider zespołu jazzowego String Connection.
Studiował kompozycję w poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego.
Mąż Anny Jurksztowicz, z którą ma syna Radzimira (kompozytor muzyki filmowej i rozrywkowej, dyrygent, a także producent muzyczny) i córkę Marię.

Jako lider jazzowego zespołu String Connection koncertował od roku 1980 w 25 krajach. Zespół został laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii. Krzesimir Dębski wielokrotnie zdobywał też tytuł “Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku” w ankietach magazynu “Jazz Forum”. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma “Down Beat”.

Jego twórczość jest bardzo indywidualnym melanżem wpływów, tendencji i postaw występujących w szeroko pojętej muzyce współczesnej. W ostatnich latach skomponował ponad pięćdziesiąt utworów symfonicznych i kameralnych, m.in.: operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych.
Piosenki napisane przez Krzesimira Dębskiego można usłyszeć m.in. w wykonaniu takich artystów, jak: Krzysztof Antkowiak, Artur Gadowski, Edyta Górniak, Anna Jurksztowicz, Kayah, Beata Kozidrak, Grażyna Łobaszewska, RyszardRynkowski, Stanisław Sojka, Zdzisława Sośnicka, Mieczysław Szcześniak, Natasza Urbańska, Borys Szyc. Współpracował z autorem tekstów piosenek Jackiem Cyganem.

W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii “Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej – “Philip Award” za muzykę do filmu “Ogniem i mieczem”. W 2001 otrzymał nagrodę za muzykę do filmu “W pustyni i w puszczy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros w Grecji.
W 2010 został uhonorowany Orderem Ecce Homo – polskim odznaczeniem kościelnym nadanym przez Kapitułę Orderu Ecce Homo: za opisywanie życia muzyką, muzyczny retusz na obrazie kraju i świata, piękne kształtowanie codziennej rzeczywistości przez dobroć, ład
i harmonię.

Anna Jurksztowicz piosenkarka jazzowa i producentka muzyczna. Studiowała śpiew klasyczny, porzuciła jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop. Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV, m.in.: “Kingsajz”; “VIP”; “Czułość i kłamstwa”; “Matki, żony i kochanki”; “Na dobre i na złe”; “Więzy krwi” czy ” Ranczo”. Nagrała piosenki do polskich wersji filmów Walta Disneya. Pomimo, że jest znana z wielu przebojowych piosenek, posiada też w swoim repertuarze utwory nawiązujące do życia religijnego i duchowego, takie jak spirtuals & gospel, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry i współczesne pieśni oparte na tekstach wybitnych poetów (Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Federico Garcia Lorca, Lorenzo Da Ponte).

Od kilku sezonów Anna Jurksztowicz występuje w programach symfonicznych poświęconych muzyce filmowej. Do najciekawszych projektów ostatnio zrealizowanych należy także jej recital “Mozart smooth jazz”, zrealizowany we współpracy z muzykami
z Berlina, zawierający pieśni i arie W.A. Mozarta w aranżacjach jazzowych. Artystka zaśpiewała je w oryginalnych językach włoskim i niemieckim oraz po polsku w autorskim przekładzie własnym.
Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. W serii płytowej poświęconej muzyce współczesnej “Modern Classics from Poland” jej firma wydawnicza “Si Music” promuje twórczość współczesnych kompozytorów polskich.

Najnowszy album Anny Jurksztowicz poświęcony jest kontemplacji. Anna jest jedną z pierwszych artystek w Polsce podejmujących w muzyce temat duchowych praktyk. Czerpie inspiracje z różnych źródeł, kultur, eksperymentuje z formą, przekłada teksty, poszukuje i zaprasza nas do wędrówki w głąb siebie. Robi to z maestrią, gracją, finezją i z wielką miłością do drugiego człowieka. Tworzy muzyczno-słowny przekaz , któremu nie można się oprzeć, który każe nam się choć na chwilę zatrzymać, przy każdym następnym odsłuchiwaniu na coraz dłużej.

Data: 05 Luty 2017

Godzina rozpoczęcia: 17:00

Miejsce: Sala Miejska, ul. Dąbrowskiego 8

Adres: ul. Dąbrowskiego 8, Piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.