Darmowa rehabilitacja osób z porażeniem mózgowym

19.04.2019   Autor: AK
---

Ruszyły zapisy i kwalifikacje do programu darmowej rehabilitacji osób z dziecięcym porażeniem mózgowym. Trzyletnie turnusy rehabilitacyjne skierowane są do chorych pomiędzy 5 a 21 rokiem życia.

Około 5 tys. Wielkopolan cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Teraz pojawiła się szansa na rehabilitację, która ma poprawić ich chód.

- Chcemy próbować wszystkiego co można, co jest na rynku i tego co można spróbować, żeby tylko polepszyć jej życie, więc ten projekt o którym usłyszeliśmy dał nam nadzieję pewną - mówi Łukasz Palacz, tata 12 letniej Martyny.

Maryna przechodzi właśnie kwalifikację do programu.

- Na pewno będzie lepiej, aczkolwiek nie wyobrażam sobie tego jeszcze tak dokładnie, będę mogła sobie wyobrazić pewnie jeszcze bardziej po tych pierwszych zajęciach bo już będę widziała jak to wszystko będzie wyglądało - dodaje Martyna Palacz.

Mikołaj Hajdasz od roku chodzi samodzielnie. Przeszedł operację, po której stanął na własnych nogach.

- Jego mięśnie stały się bardziej elastyczne i podatne na przyjęcie takiego wzorca chodu odpowiedniego - mówi jego mama Patrycja Hajdasz.

Mikołaj teraz ciężko pracuje nad tym, by jego chód się poprawiał.

- Spodziewam się, że lepiej będę chodzić i to dużo mi da ta rehabilitacja
- dodaje Mikołaj Hajdasz.

Temu ma służyć cały projekt skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 21 lat. Ruszyły właśnie zapisy do darmowego programu rehabilitacyjnego. W ciągu trzech lat z turnusów ma skorzystać około 900 osób cierpiących na zespół objawów powstałych na skutek uszkodzenia centralnego układu nerwowego, który powoduje trwałe szkody w układzie kostnoszkieletowym i mięśniowym.

- Cały pomysł usprawnienia polega na tym, że poprawiamy chodzenie. A jeśli poprawienie to musimy mieć pacjenta, musimy mieć osobę, która chociaż trochę porusza się, tak jak powiedziałem: nie ma znaczenia, czy samodzielnie, czy przy pomocy innych osób, ale żeby ten ruch chodu jest niezbędny, ażebyśmy mogli nad tym pracować, diagnozować pewnego rodzaju nieprawidłowości i w oparciu o tą diagnostykę, wprowadzać odpowiednie metody terapeutyczne - przypomina dr Przemysław Daroszewski, dyrektor szpitala im. Wiktora Degi w Poznaniu.

Te oparte będą na wykorzystaniu najnowszej technologii. Szpital im. Wiktora Degi w Poznaniu, który będzie realizował ten program właśnie ogłosił przetarg na zakup najnowocześniejszego sprzętu rehabilitacyjnego. Dzięki temu rodzice dzieci z porażeniem nie będą musieli szukać już pomocy zagranicą.

- Chcielibyśmy, żeby dzieci miały szansę skorzystać z najnowocześniejszych, technologicznych osiągnięć, takich jak egzoszkielety, jak inne roboty służące do chodzenia i urządzenia, które, to chodzenie będą poprawiały - dodaje prof. Marek Jóźwiak, ortopeda i chirurg w Szpitalu im. Wiktora Degi.

Do programu można zapisać się elektronicznie na stronie SZPITALA, lub telefonicznie pod numerem 61 83 10 178.

Co ważne w rehabilitacji będą mogli wziąć udział mieszkańcy całej Wielkopolski. Szpital im. Wiktora Degi w Poznaniu na realizacje tego programu otrzymał 18 mln zł dotacji z WRPO 2014+

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group