Strajk nauczycieli trwa. Egzaminy bez przeszkód

11.04.2019|Autor: Artur Maras

Egzamin gimnazjalny mimo strajku nauczycieli odbywa się w Pile bez zakłóceń. Udało się bowiem zgromadzić niezbędną liczbę osób w komisjach egzaminacyjnych. Gimnazjaliści sprawdzali dzisiaj swoją wiedzę m.in. z historii i języka polskiego.

Trwa strajk nauczycieli i pojawiły się obawy o przebieg egzaminów gimnazjalnych. Jednak obyło się bez większych przeszkód.

– Tak jak było w planie czyli o godz. 9:00 rozpoczyna się egzamin czyli część humanistyczna. Pierwsza część historia a potem przerwa i część języka polskiego – informuje Dorota Gulińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile.

W kolejne dni na gimnazjalistów czeka jeszcze część matematyczno-przyrodnicza i i egzaminy z języka obcego. Wszystko wskazuje na to, że jutro oraz w piątek także te testy przebiegną bez większych komplikacji.

– Do egzaminów przystąpiło ponad 600 naszych uczniów gimnazjalistów. Odbywają się te egzaminy w pięciu szkołach. Póki co nie ma mowy o jakichkolwiek zakłóceniach. Mam nadzieje, że będzie tak samo jutro i pojutrze – mówi Krzysztof Szewc, zastępca prezydenta Piły.

Dyrektorzy placówek we współpracy z Urzędem Miasta starali się skompletować komisje odpowiedzialne za nadzór nad przebiegiem egzaminu. Podobne działania podejmowały samorządy w całym kraju. W komisji zasiedli niestrajkujący nauczyciele czy emeryci, ale nie tylko.

– Na przykład są nauczyciele z przedszkoli, szkół też ponad gimnazjalnych oraz są też osoby, które posiadają uprawnienia pedagogiczne ale nie są nauczycielami, nie pracują jako nauczyciele. Są to m.in. urzędnicy, a także rodzice
– wyjaśnia Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty Kultury i Sportu UM Piły.

Gdyby się to jednak nie udało, oznaczałoby to nie lada problem dla uczniów dla których sam egzamin jest najważniejszym w ich dotychczasowym życiu.

– Tym bardziej, że oni to są te roczniki, które nie przechodziły tego sprawdzianu w klasach szóstych a więc dla nich to jest rzeczywiście pierwszy poważny, tym bardziej w dzisiejszej sytuacji kiedy te dwa roczniki razem ruszają do boju o szkoły średnie – tłumaczy Szymon Frydrych, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Pile.

To już trzeci dzień strajku nauczycieli, a końca rozmów póki co nie widać. Związki zawodowe zmieniły swoje żądania, proponując stronie rządowej aby 30 proc. podwyżka została rozłożona na trzy transze. I ta propozycja nie spotkała się z aprobatą strony rządowej.

– Nastawienie środowiska nauczycieli jest bojowe. Są podbudowani tym, że tak wiele szkół i przedszkoli i różnych innych placówek oświatowych do tego strajku przystąpiło, co zdarzyło się tak naprawdę w historii naszego środowiska pierwszy raz – przyznaje Ewa Czopek, prezes pilskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Na ten moment nie wiadomo kiedy strony konfliktu ponownie zasiądą do rozmów.

Przeczytaj więcej o: ale egzaminy bez przeszkód, Dorota Gulińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Pile, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile., dyrektor Wydziału Oświaty Kultury i Sportu UM Piły, Ewa Czopek, Krzysztof Szewc, prezes pilskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, sebastian dzikowski, Strajk nauczycieli trwa, Strajk nauczycieli trwa. Egzaminy jednak bez przeszkód, Szymon Frydrych, zastępca prezydenta piły

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • pracownik

  hm, nie czepiam się tych 60 dni wolnych od pracy w roku i trzech lat w ciągu życia zawodowego na podratowanie zdrowia ale czy może miasto jako pracodawca (lub starostowo) zrobiło by mediany z zarobków nauczycieli (wszystko zsumowane, pensja podstawowa, zastępstwo , różne ponadwymiarowe dodatki, 13-stka itp. ) tak żeby uciąć spekulacje o ich wysokich zarobkach ?

 • pilanin

  Broniarz prowadzi nauczycieli na skraj przepaści. Zostaną bez resztek szacunku i finansowo mocno w plecy za czas strajku.

 • pilanin2

  Jakim szefem ZNP musi być pan Broniarz, skoro przez ponad 20 lat swojego urzędowania nie był w stanie zadbać o godne zarobki nauczycieli. No bo o swoje zarobki zadbał pierwszorzędnie.

 • marek

  O widzę, kolejni “komentatorzy” dołączyli do opluwania nauczycieli…

  Proponuje zamiast uprawiać filozofię i oczerniać nauczycieli zwolnić się i pójść do pracy na 2-3 miesiące do szkoły to wtedy pogadamy.

  Ręce precz od nauczycieli

  • pilanin

   Powiedz kolego, który komentarz, które zdanie to “opluwanie nauczycieli”, bo ktoś z nas chyba ma problemy ze wzrokiem.

  • Górnik

   Nikt nie musi pracować jako nauczyciel droga wolna jest pełno pracy dla wykształconych nauczycieli. Wolny rynek i tyle a nie uprawiania polityki tym bardziej kosztem dzieci- to jest odpowiedzialność ?

   • Grajux

    Tak samo każdy może zostać nauczycielem – od czasu strajku tylko słyszę jak to super zawód przecież same przywileje, wolne, kasa 😀 wszystko jest ale nikt tam nie chce pracować. Jeszcze nie słyszałem by rodzice mówili idź na nauczyciela to super zawód 😀 Tylko jakby dziecko chciało zostać nauczycielem to by starali się to wybić mu z głowy, ciekawe czemu. Ja sam bym nie chciał być nauczycielem bo to jak się młodzież zachowuje to szczerze nerwowo bym nie wytrzymał po kilku miesiącach.

    W końcu będzie problem jeśli chodzi o braki nauczycieli bo starsi odejdą a nowych brak.
    Racja walka w ten sposób na pewno nie jest fair, mogli najpierw pojechać na Warszawę w ilości 400-500 tys i wtedy pokazać a dopiero w ostateczności. Ale z drugiej strony rozumiem, że już nie mają siły.

    Nauczanie dzieci to nie jest łatwa sprawa 🙂 Ja słyszę jak ludzie wysyłają dzieci z podstawówki na korepetycje bo cytuję słowa usłyszane ” nie mają siły i cierpliwości na to” a co dopiero nauczyciel który ma taką dużą grupę 🙂

 • jozek

  popieram polskich nauczycieli !!!
  to są ludzie którzy kształtują umysły naszych dzieci
  należy im się godne życie a nie tylko okazjonalny kwiatek na koniec roku szkolnego

  Popieram nauczycieli !!!

  • kazik

   „Nie dopuścić uczniów, nie klasyfikować ich. Nie wydać świadectw kończących szkołę” – powiedziała strajkująca nauczycielka ze szkoły podstawowej nr 5 w Białymstoku.

   a takie podejście też popierasz?

 • Emerytowany nauczyciel

  jozek chyba skończył edukacje na gimnazjum .? … Prawda jest brutalna szkoda ze Pani Czopek obudziła sie teraz a nie 8 lat emu czy 20 lat temu. Od ilu lat jest w ZNP ? . Kolejna sprawa to cała reforma edukacji -zNP wcale nie chce reformy i podwyżek choldujac staremu nie wydolnej systemowi. Gminy to jest ciekawy wątek tylko nauczyciele wiedza ile biurokracji jest przez wymysły Gmin. sprawozdania , spotkania sztuczne spędy dla Prezydenta przy okazji kampani Samorządowej i wiele innych . Drodzy Państwo nauczyciele tego nie zauważacie co pracodawca czyli Gmina z wami wyczynia ? Zgoda większa kasa wam sie należy jak psu micha tylko ze ona leży na stole a wy jej nie chcecie podnieść.

  • szymon

   Jeśli faktycznie jesteś emerytowanym nauczycielem to dobrze. Bo te błędy ortograficzne kłują w oczy nie tyko nauczycieli.

   • Nauczyciel

    Bełkot pozbawiony meritum nic wjęcej….

 • Emeryt nauczyciel

  Niech mi ktoś wytłumaczy na na jakiej podstawie prawnej Prezydent M. Piły zapewniał nauczycieli ze im wypłaci wynagrodzenie za strajk? Jak sie będzie tłumaczył ze takie wynagrodzenia nie może wypłacić ? To nauczycielom nie przeszkadza ze są robieni lokalnie w balona ? Nie może przecież bo awans zależy od Prezydenta i tu jest cała choroba tego zawodu .

 • Wiesław

  Popieram polskich nauczycieli ! całym sercem

  I życzę polskim nauczycielom jak najlepiej, macie prawo godnie żyć.

  “Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Jan Zamoyski” A ktoś kto tego nie rozumie działa na szkodę narodu polskiego

  • Kazimierz

   Oczywiście, wychowanie młodziezy to kluczowa sprawa, Ale jaką młodzież wychowają nauczyciele, którzy chodzą na lewe zwolnienia lekarskie, nauczyciele, którzy pozostawiają dzieciaki na pastwę losu przed egzaminami i co gorsza, nawołują, aby nie wystawiać dzieciom ocen końcowych i nie promować do następnej klasy. A takich przykładów jest niestety wiele ostatnio. Tacy nauczyciele nie powinni dostać złamanego grosza i tak naprawdę nigdy nie powinni zostać nauczycielami, bo to oni działają na szkodę narodu polskiego.

 • em

  Polecam bardzo ciekawy felieton Andrzeja Gajcego z Onetu, a nauczycieli zachęcam do refleksji nad swoją postawą: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/strajk-nauczycieli-nauczyciele-oblali-egzamin-opinia-andrzeja-gajcego/6tbxlzt

  • Onet

   Popieram polskich nauczycieli. Szczujesz na nich? To zmien dziecku szkole na prywatną. Nie stac cie ? To zmien prace.

 • PILANIN

  No cóż, sedno sprawy polega na tym, że większość nauczycieli ma zbyt wysokie mniemanie o sobie a tak naprawdę to zamknięta na zmiany grupa ludzi, która jest wykształcona w konkretnych dziedzinach i nic innego nie potrafi lub nie wyobraża sobie innej pracy. Mam kontakt z wieloma nauczycielami. Tak niezaradnych i nieprzystosowanych do obecnego życia ludzi ciężko znaleźć w innych grupach zawodowych. Narzekają, że jest im źle, bo tak naprawdę jest, ale nic nie zrobią by to zmienić. Przecież nikt nie zabrania im założenia swojej działalności gospodarczej i pracy w tej lub innej dziedzinie. Mogą udzielać prywatnych korepetycji za które przecież obecnie nie odprowadzają wymaganego podatku. Albo założyć kwiaciarnie, poprowadzić taksówkę, udzielać porad, kredytów, zarządzać i budować. Wielu z nas wykonywało w życiu różne rzeczy w różnych dziedzinach. Rozwijamy się, poznajemy ludzi i stale udoskonalamy. Oczywiście nauczyciele też to robią. Wielu z nich ma porobionych tyle różnych “podyplomówek” że szok… Ale to ciągle robienie tego samego. To tak jakby malarz przestawił się z malowania farbą olejną na emulsję. Jeśli ktoś chce zmienić swoje życie to powinien rozpocząć od siebie a nie od roszczeń. Kiedyś przyjdzie to porozumienie, będzie podwyżka, ale miną lata a nauczyciele będą coraz bardziej pomijani i szanowani. Bo bardzo doceniamy indywidualne osoby, mamy wspaniałych pedagogów, ale gdy mówimy o grupie zawodowej to już nie jest tak dobrze. Przerwa w nauce dobrze zrobi dzieciakom. Połowa z tego czego się uczą to i tak niepotrzebne bzdury. Mają czas żeby się pouczyć spokojnie w domu. A nauczyciele niech sobie postrajkują…. 3 godzinki dziennie…. nawet strajkować nie potrafią…. żal…

  P.S. – Na pytanie, to dlaczego nie zostałem nauczycielem – odpowiadam – bo mam rozum i nie pcham się do pracy która nie daje satysfakcji i pieniędzy.

  • Yeti

   Racja ja też wolę ciężko popracować ale mieć porządną kasę…🤗 niż siedzieć do końca życie w ciepłej budżetówce