Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Obejmie 210 tys. osób

10.04.2019   Autor: Maciej Parysek

145 19–letnich mężczyzn oraz 10 kobiet uczących się w szkołach medycznych, pedagogicznych i psychologicznych wzięło udział w tegorocznej kwalifikacji wojskowej, która odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzciance. Kwalifikacja wojskowa obejmie w całej Polsce około 210 tysięcy osób.

- Kwalifikacja odbywa się w następujący sposób. Najpierw mężczyźni są rejestrowani, następnie udają się do pielęgniarki, gdzie mają podstawowe badania lekarskie, następnie przechodzą przez badanie lekarza - mówi Małgorzata Wojtaszyn, UM Trzcianka

Każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzymała wezwanie imienne. W wezwaniu określony został dokładny termin i miejsce, w którym należy się stawić oraz dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać. Po przeprowadzonych badaniach lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej, może zostać orzeczona kategoria wojskowa od A do E, gdzie A oznacza orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej; E trwałą i całkowitą niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie już podlegała obowiązkowi wojskowemu.

Po dwóch tygodniach następuje przeniesienie do rezerwy. Kwalifikacja wojskowa obejmie w całej Polsce około 210 tysięcy osób.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group