Pacjenci onkologiczni pod opieką kardiologów

11.03.2019   Autor: AK

Pacjenci onkologiczni będą pod dodatkową opieką kardiologów. To założenia programu, który będzie realizowany w Wielkopolsce z funduszy unijnych. W Pile leczeniem takich pacjentów zajmować się będzie klinika Ars Medical.
Na wizytę u kardiologa trzeba czekać nawet kilka miesięcy – skarżą się pacjenci. Jest to uciążliwe szczególnie dla chorych na raka, u których po leczeniu chemioterapią mogą wystąpić powikłania sercowe.

- Mamy pacjenta, który jest chory na serce bo np. przebył zawał kilka miesięcy, czy kilka lat temu. Dziś dowiaduje się, że jest chory na nowotwór, musi otrzymać szybko chemioterapię, aby leczyć chorobę podstawową. No i mamy problem, ponieważ chemioterapia jako lek, który może szkodzić na serce jest zagrożeniem dla jego stanu kardiologicznego. Zatem on wymaga pilnej konsultacji kardiologicznej po to, aby zmniejszyć to ryzyko
- tłumaczy prof. n. med. Maciej Lesiak ze Szpitala Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Dlatego szpital opracował projekt opieki kardiologicznej nad pacjentami z nowotworami złośliwymi. Pomysł zakłada nie tylko konsultacje specjalistów, ale też indywidualne leczenie.

- Ten projekt zakłada, iż ludzie, którzy będą musieli być leczeni onkologicznie, żeby otrzymywali pomoc kardiologiczną, a więc przygotowani, a więc określone osłony, a więc określony sposób leczenia po to, aby do tych uszkodzeń serca nie dochodziło - mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Taką opieką zostanie objętych 3 tysiące pacjentów z całej Wielkopolski. Projekt koordynuje Szpital Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, ale pacjenci będą diagnozowani i leczeni także w Pile w Ars Medical, w Kaliszu, Koninie i Pleszewie.

- Zmobilizują te pieniądze środowiska i onkologiczne i środowiska kardiologiczne do konstruktywnego, pełnego pasji działania, by pacjenci nasi onkologiczni, którzy są poddawani terapii, uniknąć u nich niewydolności serca, uniknąć u nich powikłań sercowo pochodnych i sprawić że będą oni bezpieczniejsi - zapewnia dr n. med. Szczepan Cofta, p.o. dyrektora Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego.

Szpital na realizację projektu, który obejmuje także konferencje naukowe dla lekarzy i działania informacyjno-edukacyjne oraz zakup sprzętu dla tych placówek otrzymywał niemal 2,3 mln zł dotacji z WRPO 2014+. Wartość całego projektu to 2,4 mln zł.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group