Syriusze 2018 rozdane

24.02.2019|Autor: Paweł Różycki

Syriusze – doroczne nagrody przyznawane przez prezydenta Piły trafiły w ręce laureatów. Uroczysta gala odbyła się w sobotę w Regionalnym Centrum Kultury. Poprowadził ją prezenter telewizyjny Maciej Orłoś.

Prezydent Piły Piotr Głowski wręczył doroczne nagrody osobom, instytucjom i firmom, które w ubiegłym roku miały szczególnie znaczenie dla lokalnej społeczności.

W kategorii Firma, Przedsięwzięcie, Inwestycja Roku nagrodę otrzymała Colours Factory. Nominowanymi w tej kategorii byli również Easy Wash, Euro Finannce oraz Archon Studio.

Najważniejszym Wydarzeniem roku okazał się remont szkoły Szkoły Muzycznej, który polegał na odnowieniu sali koncertowej, zbudowania sześciu nowych sal lekcyjnych, przemianie akustycznej oraz odnowieniu wnętrza. Prezydent docenił również rekord w jednoczesnym miganiu, wydarzenie artystyczne – Pociąg do wolności, oraz remont zabytkowych organów w kościele św. Rodziny.

Osobowością roku został Lucjan Szutkowski. W tej kategorii pokonał Wojciecha Dróżdża oraz Ignacego Krzewińskiego.

W kolejnej kategorii Działalność na rzecz lokalnej społeczności Syriusza 2018 otrzymał Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Piła. Wyróżnienie otrzymali: Akademia Młodych Odkrywców, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego koło nr 9 im kpt. Teofila Spychały w Pile, Repair Cafe oraz Joanna Przybył.

Sukcesem kulturalnym roku okazały się dokonania fotografów Katarzyny Olter i Dariusza Madzińskiego. Nominowanymi w tej kategorii byli również wokalistka Ewa Pitura oraz aktor Robert Gulaczyk.

Syriusza za Sukces sportowy roku dostał mistrz Polski w boksie w kategorii wagowej do 69 kg Mikołaj Tobera. O statuetkę ubiegali się także Aleksander Jabłoński, Dawid Siek, Piotr Woźniak, Katarzyna Wiszniewska oraz Klaudia Adamek.

Na koniec prezydent wyróżnił szczególnie zasłużone osoby dla Piły wręczając statuetkę Grand Prix Syriusze 2018. Otrzymali je artyści plastycy Andrzej Podolak oraz Eugeniusz Repczyński.

Podczas gali wspomniane zostały również ważne dla lokalnej społeczności osoby,które odeszły w 2018 roku: Wiesława Sztaba, Ewa Podolak, Dorota Frydrych, Teresa Lemańska, Wojciech Kochanek, Bolesław Ochodek, Krystyna Szymańska, ks. Leonard Zych, Jürg Müller, Edward Kreft, Andrzej Zieliński oraz Władysław Nowicki.

Część artystyczną Syriuszy 2018 uświetniła swoim występem Ania Rusowicz oraz Pilska Orkiestra Rozrywkowa.

fot. Gmina Piła

Przeczytaj więcej o: andrzej podolak, Ania Rusowicz, Colours Factory, Dariusz Madziński, eugeniusz repczyński, katarzyna olter, Lucjan Szutkowski, maciej Orłoś, Mikołaj Tobera, Piotr Głowski Syriusze, syriusze 2018 syriusze Piła, syriusze Głowski, syriusze RCK, szkoła muzyczna, zhp, Związek Harcerstwa Polskiego

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • jaj

  Osobowością roku został Lucjan Szutkowski. – Dramat.

 • ja

  rozumiem, że Pan Szutkowski został odznaczony ewidentnie po znajomości, nie za działalność, prawda? człowiek, który gada frazesy i puste hasła na sesjach RM, który jest odpowiedzialny za spółdzielnie mieszkaniową, która wygląda jak relikt zeszłej epoki, zostaje osobowością roku? na szczęście te “syriusze” nie są w jakikolwiek sposób cenione i ważne, bo to nie tyle dramat, co kpina z osób, które faktycznie działają w tym zdziadziałym społeczeństwie pilskim

  • fans

   Rozumiem, że masz jakieś ale do Pana Lucjana Szutkowskiego, tylko dlaczego od razu obrażasz pozostałych Pilan?

 • 1

  Impreza mogłaby mieć wysoką wartość gdyby jury konkursu było profesjonalne a społeczeństwo miało realny wpływ na nominacje. Obserwując to co się dzieje nie sądze że tak jest. Syriusze wręcza p. Prezydent i to on zasadniczo w swoim prywatnym imieniu a trochę w imieniu Gminy honoruje określone osoby i przedsięwzięcia. Nie kwestionując dokonań życiowych p. Szutkowskiego jaką to stał się on osobowością w 2018 r. To że kolejny raz został radnym? To że kieruje jak udzielny książę PSMLW? Być może ma takie cechy które na co dzień obserwatorzy nie dostrzegają ale… wydaje się że osobowość to jednak winno być coś więcej. Mam wrażenie że na tytuł bardziej zasłużył Wojciech Drożdż. To aktywny, działający młody człowiek o którym jeszcze będzie głośno. Co prawda kategoria osobowość do niego nie pasuje ale winien być jakoś konkretniej dostrzeżony niż tylko wyróżnieniem.

  Dziwi mnie też dlaczego ZHP otrzymało Syriusza. Toż harcerze stoją pod pomnikami od zawsze i za to chyba się niekoniecznie należy się honorowa statuetka… Sam przed laty byłem harcerzem i instruktorem i przyznam że dzisiejsze harcerstwo to jest zupełnie co innego niż to dzisiaj. Czy ono nadal uczy i wychowuje? Wątpię… W tej kategorii nagrodziłbym zdecydowanie p. Joannę Przybył. Jej pomysł na dbanie o czyste środowisko naszego miasta jest godny statuetki Syriusza.

  No i szczególnie zasłużeni dla Piły – Grand Prix. Tę kategorie tworzą chyba tylko artyści wiekowi. Oczywiście i p. Podolak i p. Repczyński są bardzo zasłużeni ale czy to nie jest tak że Podolak został dodany do Repczyńskiego tylko dlatego by teść nie czuł się nieswojo odbierając dyplom od zięcia?