74. rocznica przełamania Wału Pomorskiego

14.02.2019|Autor: Michał Kępiński

Mieszkańcy Wałcza świętowali we wtorek 74. rocznicę przełamania Wału Pomorskiego i wyzwolenia miasta. Z tej okazji przygotowano uroczystości patriotyczne na cmentarzu wojennym. Władze Wałcza spotkały się również z kombatantami.

Od 9 do 12 lutego 1945 roku trwały zacięte walki o odbicie Wałcza z rąk okupanta. Walka o miasto była jednocześnie próbą przełamania Wału Pomorskiego. To były trudne walki. Uczestnicy tamtych wydarzeń zostali dziś przyjęci przez burmistrz Wałcza. W urzędzie gościli kombatanci z oddziału szczecińskiego, następnie na wałeckim cmentarzu wojennym odbyły się uroczystości patriotyczne. 

– Dziękujemy tym wszystkim, którzy przelali krew za wyzwolenie i odbicie z rąk okupanta naszego miasta, dzięki którym tutaj jesteśmy teraz, żyjemy w wolnej Polsce, w wolnym kraju. To ważna data dla miasta, 12 luty to po części święto naszego miasta, jedno z kilku, ale natomiast jedna z kluczowych dat w historii Wałcza – mówi Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza.

Dla jednych kluczowa, dla innych kontrowersyjna. Niecały rok temu wojewoda zachodniopomorskim zmienił nazwę ulicy z 12 lutego, na generała Władysława Andersa, gdyż data ta miała kojarzyć się z komunizmem.

– Obecnie rządzący zachowują się jak schizofrenicy, przepraszam ale jest to określenie medyczne. Natomiast dzisiaj mogliśmy wysłuchać wystąpienia przedstawiciela wojewody, który tak naprawdę wygasił 12 lutego z naszej historii wymazując nazwę ulicy, a przyjechał na tą uroczystość wygłosić przemówienie upamiętniające tą datę. Nic z tego nie rozumiem –
przyznaje Paweł Suski, poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska.

Nie przeszkodziło to jednak w uroczystym oddaniu pamięci tym, którzy poświęcili swoje życie w imię wyzwolenia i lepszej przyszłości kolejnych pokoleń. Była modlitwa, odczytano apel poległych, oddano salwę honorową, a następnie delegacje złożyły kwiaty. W uroczystościach udział wzięli również kombatanci i uczniowie ze Szczecina.

Przeczytaj więcej o: 74. rocznica przełamania Wału Pomorskiego, burmistrz wałcza, Maciej Żebrowski, Paweł Suski, Platforma Obywatelska, poseł na Sejm RP

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • lula

  a Duda był ? tak chętnie odwiedza miejscowości i kombatantów polskich za granicami Polski ,dlatego sie pytam, bo tego nie napisaliście,ale pewnie był przecież to prezydent Polski

  • Kotwiłło Barnaba

   Pislamiści czczą wszelkiej maści szubrawców wałęsających się po lasach po zakończeniu wojny.

 • http://www.panwojtek.com/ Wojciech Skowroński

  “Określenie medyczne” użyte przez posła Suskiego, jako kwintesencja stanu poczytalności stanowi kompletną ilustrację kondycji obozu rządzącego. Że też akurat nam musiało się coś takiego przytrafić! Na podobnej fali popłynęli inni, mówiąc i pisząc o ‘odbiciu Wałcza z rąk okupanta’! Przez pięć lat mieszkańcy Deutsch Krone byli pod okupacją i nawet nie zdawali sobie z tego sprawy. Tak im minister propagandy Goebbels w głowach namieszał… Trzymajcie mnie ludzie, bo co jeden, to lepszy!