Tani prąd jest możliwy?

09.02.2019|Autor: Artur Maras

„EnergiaPLUS” to pomysł szeregu zmian zaproponowany przez minister Jadwigę Emilewicz. Miałyby one ułatwić produkcję prądu na własne potrzeby przez gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa oraz samorządy. Według tych założeń energia ma być tania i przyjazna środowisku. Na wczorajszej konferencji plany te zaprezentował poseł Porozumienia Grzegorz Piechowiak.

Co to jest ta „EnergiaPLUS” – to jest tania energia na własne potrzeby, czyli bezpieczeństwo konsumenta jest zabezpieczone przez swoja produkcję. Chcemy żeby nastąpił rozwój tej branży, która będzie montować tę fotowoltaikę zarówno dla odbiorców indywidualnych jak i dla małych, średnich przedsiębiorstw i samorządu terytorialnego – zaznacza Grzegorz Piechowiak, poseł na Sejm RP, Porozumienie

Proponowane przez Porozumienie zmiany zakładają niski, jednolity VAT na fotowoltaikę prosumencką, czyli taką w której prąd wytwarzają sami odbiorcy, instalując np. panele fotowoltaiczne. Uproszczenie formalności oraz wprowadzenie atrakcyjnych mechanizmów finansowania takich systemów w formie kredytów, leasingów czy pożyczek. Według wyliczeń gdyby zmiany weszły w życie mogłoby z nich skorzystać nawet 5 mln gospodarstw domowych, 2 mln małych i średnich przedsiębiorstw czy ponad 3 tys. samorządów.

Przeczytaj więcej o: Energia Plus, fotowoltaika, Grzegorz Piechowiak, Jadwiga Emilewicz, porozumienie, tania energia

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

  • Kotwiłło Barnaba

    Tu można zobaczyć jak zacofanym krajem jesteśmy https://www.electricitymap.org .
    Pisowskie buractwo na 3 lata wstrzymało rozwój energetyki ekologicznej (wiatr, słońce) za to wpompowało miliardy w kopalnie węgla na śląsku.