Lokalny Klub Rodzinny, czyli miejsce dla rodzin

06.02.2019   Autor: Magdalena Lach

Nowa inicjatywa społeczna w Czarnkowie. Lokalny Klub Rodzinny to projekt dla rodzin z małymi dziećmi. Mogą z niego korzystać głównie osoby w trudnej sytuacji życiowej. Konsultantki pokazują, jak można bawić się z dziećmi, by wspomagać ich naturalny rozwój.

Lokalny Klub Rodzinny to innowacyjny projekt unijny, którego partnerem jest Instytut Małego Dziecka w Poznaniu. Czarnków jest jednym z trzech miejsc w Wielkopolsce, w którym działa projekt. Inicjatorki ze Stowarzyszenia Bliżej siebie i natury pracują w klubie od kilku miesięcy. Do lokalu przy ulicy Ogrodowej mogą przyjść rodziny korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, z niepełnosprawnością lub mające trudności wychowawcze.

- Czekamy też na mamy w ciąży, liczymy na to, że pojawią się oprócz mam z dziećmi również tatusiowie. Zapraszamy na herbatę, na kawę, można pobawić się wspólnie z dzieckiem
- tłumaczy Magdalena Grzebyta, konsultant rodzinny.

Klub daje rodzinom możliwość spędzenia wspólnie wolnego czasu. Są w nim prowadzone zajęcia edukacyjno-rozwojowe. Można również skorzystać z konsultacji specjalistycznych z prawnikiem i psychologiem. Trzyosobowy zespół konsultantek społecznych pokazuje, w jaki sposób komunikować się z dzieckiem oraz jak warunki otoczenia wpływają na jego rozwój.

- Przestrzeń w Lokalnym Klubie Rodzinnym jest urządzona tak, aby wspomagać rozwój małych dzieci. U nas do klubu przychodzą dzieci z rodzicami od urodzenia do piątego roku życia. Na tych dzieciach się skupiamy, więc ta przestrzeń jest w ten sposób urządzona, aby rozwijać ich naturalny rozwój, wspomagać ten rozwój - zapewnia Agnieszka Placha, konsultant rodzinny.

Usługa ma charakter profilaktyczny, nie zastępuje instytucji z zakresu pomocy społecznej. Klub działa 20 godzin tygodniowo, pobyt w nim jest bezpłatny. Projekt jest finansowany ze środków unijnych do października 2020 roku. Po tym terminie klub może przestać istnieć, jeżeli nie uzyska wsparcia od lokalnych samorządów.

- Póki co, nie udało się zdobyć miejskiego, czy też powiatowego lokalu. Jesteśmy dobrej myśli, mamy dwa lata projekt finansowany z pieniędzy unijnych, co daje nam potrzebny czas na to, żeby takie miejsce znaleźć - mówi Angelika Kosicka-Skoczylas, koordynatorka Lokalnego Klubu Rodzinnego.

Czarnków jest jedynym miastem, w którym Lokalny Klub Rodzinny nie uzyskał lokalu socjalnego. Z usług korzysta już wiele rodzin, a koordynatorka projektu zwraca uwagę na coraz większe zainteresowanie. Docelowo z Lokalnego Klubu Rodzinnego ma korzystać sto rodzin.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group