Rewolucja w podatkach. Sprawdź, czy skorzystasz

03.02.2019|Autor: Artur Maras

Rewolucja w rocznych rozliczeniach podatkowych – tak określane są zmiany, które weszły w życie w styczniu tego roku. Aby spełnić swoje obowiązki wobec fiskusa wiele osób nie będzie musiało nawet wychodzić z domu. Wprowadzone ułatwienie dotyczy milionów Polaków.

Od 15 lutego na stronie podatki.gov.pl w zakładce Twój e-PIT będzie można znaleźć swoją wstępnie rozliczoną deklarację podatkową. PIT wypełni za nas i udostępni Urząd Skarbowy na podstawie informacji, które posiada Administracja Skarbowa. Niektórzy aby spełnić obowiązki wobec skarbówki nie będą musieli robić nic.

Gdy podatnik posiada tylko PIT 11 czyli pracował tylko u jednego pracodawcy, nie chce skorzystać z żadnej ulgi, nie chce rozliczyć się z małżonkiem, nie musi w ogóle wchodzić na portal podatkowy. Jego zeznanie samo się wygeneruje – tłumaczy Artur Szczap naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile.

I przy braku jakiegokolwiek ruchu, zostanie uznane przez skarbówkę za złożone. Nastąpi to 30 kwietnia tego roku. Zmiany, które weszły w styczniu uważane są za rewolucyjne. Szacuje się, że ok 4 mln podatników nie będzie musiało żadnego zeznania złożyć.

Jeśli jednak ktoś nie chce skorzystać z przygotowanego dla niego zeznania podatkowego, zmienić je lub uzupełnić czy też skorzystać z odliczenia darowizny musi zalogować się na wspominanej stronie.

Zeznanie może oczywiście poprawić w każdym zakresie. Może dopisać numer konta bankowego na który ma być dokonany zwrot, zmienić organizację pożytku publicznego albo ją dopisać, wpisać jakąkolwiek ulgę np. rehabilitacyjną, na Internet itpMichał Kałwa kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej US Piła.

Nadal pozostaje możliwość samodzielnego rozliczenia PITu elektronicznie lub w formie papierowej. Szacuje się, że wprowadzona w tym roku usługa Twój e-PIT ułatwi coroczne rozliczenie milionom Polaków. Zmiany nie objęły jednak wszystkich.

W tym roku tylko dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Prawdopodobnie takie są plany, tak tutaj informuje administracja skarbowa, że w przyszłym roku już dla osób prowadzących działalność gospodarczą – tłumaczy Agnieszka Rujner-Markowska, księgowa.

W tym roku jednak osoby samozatrudniające się muszą rozliczyć się tak jak miało to miejsce dotychczas. Szczegóły dostępne są na stronie podatki.gov.pl.

Przeczytaj więcej o: Agnieszka Rujner-Markowska, artur szczap, michał kałwa, pit rozliczenia, podatki piła, rewolucja w rozliczeniach podatkowych, urząd skarbowy w pile, zmiany w pitach, zmiany w rozliczeniach podatkowych

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.