Miecze niezgody

02.02.2019|Autor: Jakub Sierakowski

Miecze Grunwaldzkie w Jastrowiu do rozbiórki? Tego chce poznański IPN oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Według nich to symbol komunizmu. Władze miasta i mieszkańcy nie zgadzają się z tą opinią. Sprawę chcą załatwić polubownie, jednak żeby obronić miecze, nie wykluczają akcji protestacyjnych.

Miecze Grunwaldzkie na stałe wpisały się w krajobraz Jastrowia. Od kilkudziesięciu lat stoją w centrum miasta. Nic więc dziwnego, że chęć ich likwidacji ze strony IPN-u i Generalnej Dyrekcji, zdziwiła mieszkańców.

– Mnie to nie przeszkadza, Polacy też walczyli, jakaś pamiątka powinna być.

– Niech zostanie tak, jak jest. Myślę, że to jest pamiątka symboliczna.

-To była chyba nasza najlepsza bitwa w historii, pod Grunwaldem. No to raczej bym był za „nie rozbiórką”.

I mimo że paradoksalnie Miecze Grunwaldzkie nie mają nic wspólnego z Bitwą pod Grunwaldem, to upamiętniają inną, ważną w historii Polski potyczkę. Przełamanie Wału Pomorskiego w lutym 1945 roku. Według szacunków historyków, mogło wtedy zginąć nawet 8 tysięcy polskich żołnierzy.
IPN-u i Generalnej Dyrekcji to nie przekonuje. Instytucje uważają, że ordery w formie Mieczy przyznawała prosowiecka Gwardia Ludowa, która odznaczyła nim m.in. Bolesława Bieruta. Generalna Dyrekcja, na terenie której znajdują się miecze,postawiła ultimatum: Miecze zostaną rozebrane, chyba że przejmie je miasto.

Odpowiedziałem, że jesteśmy skłonni negocjować w jaki sposób te Miecze przejąć. Tej treści pismo zostało skierowane do Generalnej Dyrekcji. Odbyłem też rozmowę z zastępcą dyrektora, Tadeuszem Łuką. Wyraziłem pogląd, że chcemy jakoś polubownie tę sprawę załatwić – zapewnia Piotr Wojtiuk, burmistrz Jastrowia.

Mimo to, od ponad trzech tygodni jastrowski magistrat nie doczekał się odpowiedzi. W przypadku braku porozumienia z Generalną Dyrekcją, władze miasta nie wykluczają zorganizowania protestów, a także współpracy z innymi miastami, bo miecze stoją także w Wałczu, Mirosławcu i Pile.

Przeczytaj więcej o: dekomunizacja jastrowie, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ipn poznań, miecze grunwaldzkie, miecze jastrowie, miecze w jastrowiu do rozbiórki

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • oiiijh

  Najlepiej zbużyć całą Polskę bo była odbudowana za tak zwanej komuny

 • http://www.panwojtek.com/ Wojciech Skowroński

  Wyrazy uznania dla burmistrza Jastrowia! ‘Mądrzy inaczej’ naukowcy specjalnej troski z IPN traktują Polskę i Polaków jako obiekty eksperymentu socjologicznego. Nie dość, że odebrali jastrowianom część świeżo budowanej tożsamości poprzez wyrugowanie Leona Kruczkowskiego z przestrzeni miejskiej, to jeszcze im mało i próbują dobić nie tylko Jastrowie, ale Piłę, Mirosławiec oraz Wałcz kwestionując symbole heroizmu polskich żołnierzy poległych w przełamaniu Wału Pomorskiego. Nie mogę na to spokojnie patrzeć i tulić ogon pod siebie, więc wyrażam solidarność z samorządowcami, którzy najlepiej wiedzą co stanowi o naszych małych Ojczyznach!

  • pilanin

   >>>’Mądrzy inaczej’ naukowcy specjalnej troski z IPN
   Drogi Panie, to ewidentnie zahacza o mowę nienawiści. Bardzo proszę o zaprzestanie tego typu wypowiedzi.

   • http://www.panwojtek.com/ Wojciech Skowroński

    Naucz się odróżniać nienawiść od kpiny. Wtedy może, może spelnisz warunek niezbędny dla rzeczowego dialogu! Wirus polskiego makartyzmu znalazł podatną glebę, tia…

 • witcher

  IPN,pasozytnicza instytucja frustratów,swe kompleksy odreagowująca judząc i siejąc podziały,do natychmiastowej likwidacji !

  • pilanin

   Uprzedzam, że jeżeli dalej będzie Pan szerzył nienawiść na różnych forach internetowych poprzez tego typu wypowiedzi, zgłoszę Pana na Policję.

   • witcher

    będę pisał co chcę,a ty mozesz mi naskoczyć,co najwyzej

 • GieZlo

  Teraz chyba gorzej z tymi “symbolami” jak za komuny! Komunistom ul. Monte Casino, księdza Domańskiego czy Obrońców Warszawy jakoś nie przeszkadzały!

 • kimkolwiek

  Patrząc na to co dzieje się od momentu przejęcia władzy przez partię “dobrej zmiany” już dawno nasunęło mi się na myśl kilka wniosków, którymi dzisiaj jednak się z Wami podzielę. Nasi możnowładcy muszą mieć duże kompleksy bądź czuć się wielce niedocenieni czy niedowartościowani chcąc zmieniać naszą historię. Być może to przez to, że większość z nich pewnie “13 grudnia spała do południa” jak miłościwie nam panujący Pan Prezes przez co nie brali czynnego udziału w strajkach i innych formach obalania komunizmu. Ale czy przez to, że wtedy nie ruszyli swoich szanownych i nie wysunęli się przez szereg teraz myślą, że zostaną uznani za bohaterów dlatego że usuwają “relikty komunizmu” z naszych ulic? A sami mają w swoich szeregach byłych funkcjonariuszy czy prokuratorów byłego systemu. Ale to im już nie przeszkadza – prawdą jest powiedzenie Widzisz drzazgę w oku bliźniego a w swoim belki nie zobaczysz!
  Ale wracając do głównego tematu mojego wywodu zastanawiam się, kiedy w podręcznikach szkolnych naszych dzieci zostaną zmienione karty historii i po roku 45 nagle pojawi się rok 89-90 i obrady Okrągłego stołu czy przeskoczą od razu do roku 2005 i rozpoczęcia kadencji śp. Prezydenta czy do roku 2010 i Katastrofy Smoleńskiej.. Tak czy inaczej, dekomunizacja przynajmniej na moje oko posuwa się już daleko na tyle, że jest to możliwe, skoro rządzący chcą usuwać wszystkie ślady komunizmu, która chcący czy nie jest kawałkiem naszej historii. Tak czy inaczej zaczynam się poważnie bać o naszą przyszłość, skoro partia rządząca chce nawet mieć swojego człowieka w zarządzie ECS w Gdańsku.

 • mam propozycję

  zburzmy i elektrownie w Bełchatowie bo powstała za PRL i zasilała PRL….