Co z nowym oddziałem onkologii w Pile?

27.01.2019|Autor: Artur Maras

Co z nowym oddziałem onkologii w pilskim szpitalu, który ma zapewnić odpowiednie funkcjonowanie powstającego ośrodka radioterapii w Pile? Zdaniem radnych Koalicji Obywatelskiej jego powstanie jest zagrożone, a przez to także funkcjonowanie samego ośrodka radioterapii wybudowanego przy szpitalu. 

Czy funkcjonowanie ośrodka radioterapii, powstającego obok pilskiego szpitala jest zagrożone? Tak twierdzą radni Koalicji Obywatelskiej. Podczas konferencji przypominali staroście o zobowiązaniu, które podjął powiat czyli na budowie nowego oddziału onkologii w Szpitalu Specjalistycznym jako uzupełnienie funkcjonowania powstałego obok ośrodka.

Nie widać perspektywy ani jeśli chodzi o podejmowanie jakichś inicjatyw ani nie widać pieniędzy przeznaczonych w budżecie powiatu na rok 2019 by były jakiekolwiek założone pieniądze na przygotowanie pomieszczeń po byłym oddziale nefrologii na oddział onkologiczny. Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni – mówi Kazimierz Sulima radny Rady Miasta Piły (były radny powiatu pilskiego).

Zgodnie z podpisanym wcześniej porozumieniem, budowę ośrodka radioterapii finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Działkę pod budowę przekazało starostwo powiatowe a miasto sfinansowało przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego i dokumentacji technicznej. Te zapisy zostały zrealizowane. Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak aneks do tego porozumienia od którego obecny starosta się odżegnuje.

Szczególnie jeden z aneksów, który został mojemu poprzednikowi tak można kolokwialnie mówiąc podsunięty do podpisu jest bardzo nieprecyzyjny. Jest takim w mojej ocenie a przede wszystkim służb prawnych, które ten dokument analizowały, takim zwykłym bublem prawnym. On nie ma także określonego czasookresu – kiedy i jakie ma być zobowiązanie – mówi Eligiusz Komarowski starosta pilski

To w nim znalazł się zapis, w którym starostwo jako zarządca pilskiego szpitala zobowiązuje się do przeniesienia oddziału nefrologii a to miejsce utworzenia nowego oddziału onkologicznego. Oddział nefrologii powstał. Onkologiczny nie. Starosta ma nadal poszukiwać na ten cel środki zewnętrzne. Napisał w tej sprawie pismo do marszałka województwa. Tak samo jak radny sejmiku z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Adam Bogrycewicz. Już w grudniu złożył on poprawkę budżetową na 4 mln złotych.

Jest propozycja wzrostu wynagrodzeń w stosunku do 2018 roku. My z tej kwoty chcemy tylko milion a pozostałe trzy miliony w rozdziale związanym z dokapitalizowaniem Agencji Rozwoju Regionalengo spółka z o. o. w  Koninie – mówi Adam Bogrycewicz, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z ramienia PiS.

Prawo i Sprawiedliwość przypomina także o przedwyborczej deklaracji marszałka województwa Marka Woźniaka, który przy wygranej kandydatów Koalicji Obywatelskiej w województwie, powiecie pilskim i mieście Piła, deklarował o przekazaniu w ciągu 10 lat 100 mln złotych na pilski szpital. Choć w powiecie wygrała opozycja to Prawo i Sprawiedliwość uważa deklarację marszałka za wiążącą.

Ma środki na to aby inwestować i także z tych wypowiedzi, które widzieliśmy tuż przed wyborami ostatnimi samorządowymi, panowie z Platformy Obywatelskiej mają możliwość aby takie środki skierować i wówczas powiat pilski a jeżeli będzie potrzeba także rząd Prawa i Sprawiedliwości będą w stanie dofinansować inwestycję, jeżeli chodzi o oddział onkologiczny – mówi z kolei Marcin Porzucek poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Czy Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyzna Szpitalowi Specjalistycznemu w Pile dodatkowe pieniądze? Czy powiat będzie jednak zmuszony szukać innych źródeł finansowania? To okaże się w najbliższy poniedziałek. Wtedy to odbędzie sesja sejmiku w trakcie której będzie uchwalany budżet.

Przeczytaj więcej o: centrum radioterapii zagrożone?, oila onkologia radioterapia, onkologia pila, pila szpital spor, spor o oddział onkologii pila

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

  • beka z pudElka

    Panie Komarowski kasa poszła na kampanię i teraz szuka się winnych że dziura w budżecie? A to wina poprzednika bo nie ma kasy na szpital, a to wina prezydenta że dziury straszą w elewacji starostwa itd itd. Czas brać odpowiedzialność za swoje czyny a nie tylko organizować konferencje (jak ta ostatnia z przekazania radiowozów do których powiat nie dorzucił ani grosza).

  • KOT

    Asta dorzuciła do artykułu kwotę z powiatu, a więc jednak parę groszy dali,aby móc lansować się w kupie

  • Pingback: Nie będzie na razie 4 mln na onkologię w szpitalu - asta24.pl()