Likwidacja szkoły w Nieżychowie przesądzona?

26.01.2019|Autor: Jakub Sierakowski

Szkoła w Nieżychowie do likwidacji? To właśnie ten temat wzbudził najwięcej emocji na sesji Rady Powiatu w Pile. Radni debatowali także między innymi o finansach oraz budowie hali przy liceum na Pola.

Temat likwidacji Zespołu Szkół Techniczno-Rolniczych w Nieżychowie nie jest nowy. Władze powiatu mówiły o tym już kilka lat temu. Powód? To niż demograficzny. Teraz temat znów powrócił, a w zmienionej w czwartek Wieloletniej Prognozie Finansowej na ten rok, jest nawet zaplanowane 2,5 mln złotych, które miałyby pochodzić ze sprzedaży budynku szkoły. Na sesję przyjechała delegacja z Nieżychowa, która mówiła o przyczynach kiepskiej kondycji szkoły.

– Nakłaniano młodzież do wybrania innego kierunku, w ramach kształcenia szkoły w Wyrzysku – mówi Krystyna Brągiel, sołtys Nieżychowa, radna gminy Białośliwie

I to właśnie znajdujące się tam Centrum Kształcenia, które powstało po połączeniu ze szkołą w Nieżychowie, ma być przyczyną małej liczby uczniów w tej drugiej szkole. Zdaniem sołtys Nieżychowa, placówka w jej miejscowości od dłuższego czasu jest marginalizowana.

– Tam gdyby nie zaczęto uruchamiać tych samych kierunków, co w Nieżychowie i tworzyć nabory i przekazywać naszych uczniów tam, to do takich drastycznych sytuacji by w Nieżychowie nie doszło. Bo to jest nieprawdą, że tam przyszło 5, 7 czy iluś uczniów, to jest nieprawda – mówi Krystyna Brągiel, sołtys Nieżychowa, radna gminy Białośliwie

Władze powiatu chęć likwidacji szkoły argumentują liczbami. W ostatnich trzech latach, do szkoły przyjmowano odpowiednio 7, później 2 i ponownie 7 uczniów. Mimo tych statystyk, decyzja o likwidacji szkoły i sprzedaży budynku nie jest jeszcze ostateczna.

– Twierdzenie, że my już poświęciliśmy tę szkołę jest kompletną nieprawdą. I gdyby tylko było więcej dzieci (…) myślę, że zarząd powiatu na pewno zgodziłby na to, żeby taki oddział w połączeniu z innym utworzyć. Ale my nie mamy takiej liczby. Przykro mi, nie byliśmy w stanie tych dzieci przekonać – mówi Łucja Zielińska z pilskiego starostwa.

A jednym z powodów mogła być konkurencja. W oddalonym o 13 km od Nieżychowa Brzostowie, funkcjonuje szkoła o podobnym profilu z internatem. Kolejnym tematem, o którym rozmawiali radni, była hala przy liceum na Wincentego Pola. Jak się okazuje, projekt będzie odchudzony.

– Kwestia przeprojektowania związana jest z tym, że ten obiekt, zdaniem ekspertów z tej dziedziny, jest zaprojektowany (w sposób), który można porównać do klasy Mercedesa. Oczywiście bez ujmy dla wartości użytkowych tego obiektu, myślę, że z tym standardem możemy trochę zejść – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Co ma pozwolić na obniżenie kosztów budowy hali. Powiat liczy także na 3,5 mln dofinansowania na ten cel. Jeżeli te warunki zostaną spełnione, władze powiatu zapowiadają rozpoczęcie budowy tego obiektu jeszcze w tym roku.

Przeczytaj więcej o: powiat pilski burzliwa sesja, powiat pilski sesja, sesja Pila szkolnictwo, Szkola w Niezychowie co dalej, szkoła w Niezychowie do likwidacji?

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

  • emiliana

    Zamiast sprzedaży Pałacu z halą sportową w Nieżychowie , której wycena nie odzwierciedla potencjału tych nieruchomości ., może coś zaproponują bezpartyjni radni i włodarze , którzy biorą spore miesięczne wynagrodzenia za zarządzanie., Sprzedaż to najprostsze rozwiązanie., Żadnego wysiłku intelektualnego. Jak nic nie wymyślą, niech poddadzą się do dymisji!

  • lex

    na miejscu radnych powiatowych zastanowiłbym się nad osobą dyrektora oświaty, który po podjęciu przez nich uchwały o sprzedaży nieruchomości mówi, że sprzedaż nie jest przesądzona, czy na pewno jest to odpowiednia osoba na właściwym miejscu i dlaczego ta osoba nie ma wiedzy o uchwałach podejmowanych przez najwyższe władze powiatu