Dotacja na Iskrę i stadion. Czy powiat to udźwignie?

24.01.2019|Autor: Michał Kępiński

Powiat Pilski otrzyma prawie 7 milionów złotych dofinansowania unijnego na Nowoczesne Centra Społeczno-Rekreacyjne. Pojawia się jednak pytanie, czy samorząd udźwignie tę inwestycję, na która musi wyłożyć wkład własny.

Pieniądze mają pochodzić z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Powiat środki chce zainwestować w budynek po dawnym kinie Iskra i w stadion przy ulicy Okrzei.

– Dokonamy przebudowy kina Iskry, przede wszystkim odnowienia, adaptacji. Nie zmienimy celu tego budynku, dalej to będzie miejsce dla przedsięwzięć społeczno-kulturalnych. Natomiast stadion przy ulicy Okrzei oczywiście cel bardziej sportowy, ale nie tylko również przewidujemy inwestycje, które będą wykorzystywane bardziej w celu rekreacyjnym – tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski, PS.

W dawnym kinie Iska ma zostać dokonany między innymi remont elewacji, dachu i dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na Okrzei natomiast pojawi się siłownia zewnętrzna, stojaki na rowery, oświetlenie czy nowa widownia. Radni opozycji wskazują jednak inne pilniejsze inwestycje, które powiat zapowiadał już dawno temu.

– W tej chwili bardziej potrzebne są pieniądze na budowę hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Pola, bo jakby nie patrzeć było porozumienie z miastem, że za sprzedaż działek po dawnej szkole na osiedlu Podlasie te pieniądze będą wykorzystane na budowę tej hali, no ale okazało się, że cały czas brakuje pieniędzy – mówi Małgorzata Karwacka, radna Rady Powiatu w Pile, PO.

Były wicestarosta pilski podkreśla, że finanse powiatu zostały wydrenowane w poprzednim roku, kiedy to odbywały się wybory samorządowe. Dziś w jego ocenie pieniędzy brakuje na wszystko.

– Zadłużenie powiatu jest maksymalne jakie tam zostało, czyli 2%. Spłacamy kredyt, kredytem, bo 4,5 miliona obligacji to jest na spłacenie kredytów. Jeżeli by się cokolwiek zachwiało to sam nie wiem co zrobi skarbnik ze starostą. Nie wiem czy nie dojdzie do katastrofalnej sytuacji budżetu żebyśmy nie byli największym upadającym powiatem w Polsce – twierdzi Stefan Piechocki, radny Rady Powiatu w Pile, PSL.

Skarbnik powiatu uspokaja. W jego ocenie budżet jest pod kontrolą, a powiat stać na realizację kolejnych inwestycji.

– Jesteśmy w stanie zaciągnąć kolejne kredyty na inwestycje, które są niezbędne do realizacji. Wiadomo, że najbardziej optymalne są inwestycje drogowe, które wymagają ciągłych inwestycji i na to jesteśmy przygotowani – zapewnia Tomasz Pawłowski, skarbnik powiatu pilskiego.

Jedną z takich inwestycji ma być przebudowa drogi Śmiłowo-Kaczory. Powiat w tym przypadku ma zabezpieczenie wkładu własnego. Pieniądze mają pochodzić ze sprzedaży budynku po byłej szkole w Nieżychowie.

Przeczytaj więcej o: Dotacja na Iskrę i stadion. Czy powiat to udźwignie?, dotacja na kino iskra piła, dotacja stadion okrzei, eligiusz komarowski, Małgorzata Karwacka, PSL, radna Rady Powiatu w Pile, radny Rady Powiatu w Pile, rewitalizacja piła, skarbnik powiatu pilskiego, starosta pilski, Stefan Piechocki, tomasz pawłowski, wrpo piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • Wojciech Mi

  Stefan jak po metamorfozie. jeszcze niedawno optymista a dzisiaj przepowiednie kasandryczne. No ale obiecał wprowadzić więcej marketingu politycznego, wiec może to jest ten marketing.

  • mi hu

   tu chodzi o to kto go karmi. Teraz ma chłodna głowę i żywi się sam, wcześniej kupował kiełbase w Śmiłowie.

 • SpMg

  już dawno mówiono o odnowieniu elewacji samego budynki Starostwa Powiatowego i realizacja tego planu, nadal przechodzi na późniejsze lata…

  • Zdzichu

   A hala przy ogolniaku? A oddział onkologiczny? Chyba kasy za bardzo nie ma a obiecano baaaaaardzo dużo przecież 😉

 • witcher

  po to,zeby armia Macierwicza miała się gdzie błaźnić,trzeba im remontować stadion ?

 • piotr

  Na pytanie z czym kojarzą mu się politycy wskazał NA RZĄDY . Przed wyborami dobre wujki , po wyborach zwykłe ….