S10 powstanie najwcześniej za… 8 lat

08.01.2019|Autor: Artur Maras

W poniedziałek w Starostwie Powiatowym odbyło się wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi Ekspresowej S10. W trakcie dwugodzinnego spotkania omawiano stan przygotowań do tego projektu. Jak wynika z harmonogramu powstanie tej drogi to odległa pieśń przyszłości.

O konieczności powstania S10 łączącej Szczecin z centrum kraju nie trzeba przekonywać nikogo, a w szczególności kierowców…

– Już dawno powinien być ten temat ruszony. Zobaczmy nawet odcinek Piła-Śmiłowo, czy Piła do Wyrzyska, przecież to jest odcinek an którym występuje bardzo dużo wypadków – mówią kierowcy.

W Starostwie Powiatowym w Pile odbyło się dzisiaj posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi Ekspresowej S10. Wzięli w nim udział także lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Omawiano na nim 35 km planowany fragment drogi na odcinku Piła-Wyrzysk.

– Jest wiele sprzecznych interesów, a naszą rolą jest to aby wybrana trasa była jak najbardziej dogodna i była kompromisem zarówno dla budowlańców jak i dla mieszkańców i inwestorów
– mówi Marcin Porzucek, poseł na Sejm. Prawo i Sprawiedliwość.

Jednak jeśli ktokolwiek liczy na szybkie rozwiązanie sprawy to jest w błędzie. GDDKiA zaczęła przygotowania do dokumentacji na budowę drogi S10 we wrześniu ubiegłego roku. W grudniu z kolei w pilskim starostwie przeprowadzono pierwsze spotkania informacyjne.

– Musimy wyznaczyć dwa, trzy korytarze, które będą możliwe do realizacji i na tym etapie właśnie się znajdujemy. Studium korytarzowe to korytarze, które mają mniej więcej 500 metrów szerokości. Te korytarze będziemy teraz badać, dopracowywać. Zrobimy inwentaryzację przyrodniczą – wyjaśnia Danuta Hryniewiecka, zastępca dyrektora oddziału GDDKIA w Poznaniu ds. inwestycji.

I w takich korytarzach na dalszym etapie wyznaczone zostaną warianty przebiegu drogi. Późniejsza decyzja środowiskowa zaaprobuje jej ostateczny przebieg. To z kolei umożliwi przygotowanie przetargu. Zanim jednak to się stanie przy dobrych wiatrach minie minimum 5 lat. Przygotowania do przetargu to kolejne 3 lata.

Według wstępnych szacunków wybudowanie jednego kilometra ma kosztować średnio 20 mln złotych.

Przeczytaj więcej o: Danuta Hryniewiecka, droga krajowa nr 10 piła, droga piła wyrzysk, Marcin Porzucek, poseł na Sejm, Prawo i Sprawiedliwość w pile, s10 piła, S10 powstanie najwcześniej za... 8 lat, s11 piła, zastępca dyrektora oddziału GDDKIA w Poznaniu ds. inwestycji

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • Mateusz

  A co z aleją niepodległości?

 • Bolo

  Artykuł po łebkach… a odcinek Piła Szczecin? Który przygotowuje GDDKiA ze Szczecina….

 • pisfan

  skuteczność naszych posłów z partii rządzącej???

  • Pikolo

   Nie kolego nic z tych rzeczy 💪😉.. , należy podziękować posłom PO ich 8 lat rządzenia wychodzi . Przecież ważniejsze były inne cele np obwodnica Ostrowa ( region marszałka woj. ) i inne drogibw województwie. Nawet jeśli przymkniętymi oko na posłów to co myśleć o Prezydencie PPG , radnych i kwiecie biznesu ślepo wspirajacych dzisiejsza nędzę drogowa. O łatwo stowarzyszenia zakładać i można to zrozumieć jeśli tam nie ma piltykierow.
   Czas przejrzeć na oczy. Nie bronię tych po czy owych poprostu dzieje sie to co miało być 8,7,6 5, lat temu. I gdzie byśmy byli dzisiaj …….????. Dalej będziemy jeździć po śmiertelnej 10. Pozdrawiam trzeźwo myślących !!!!!

   • pisfan

    a porzucek jest szefem komisji od dróg – bidak zapomniał skąd startował – najlepiej wina po, już 4 lata minęły i co zrobili? zwodzą ludzi nieroby związane z rządem, dobrze że na pensje mają

  • Kotwiłło Barnaba

   Przed wyborami Podrzutek obiecał budowę 8 mostów . . . nie obiecywał budowy dróg, więc odwalta się od posła-osła.

 • pilanin

  8 lat… Gdyby PO nie zmarnowała czasu swoich rządów to dzisiaj śmigalibyśmy po S10 aż miło…

 • realista

  Głosowaliście w większości na PO, więc nie oczekujcie, że rząd będzie spełniał wasze zachcianki, skoro w wyborach pokazaliście PiSowi środkowy palec. Od dawna powtarzam, że głosowanie w wyborach parlamentarnych na PO to zachowanie irracjonalne, które naszemu regionowi nie przynosi żadnych korzyści. Zresztą, jak PO rządziła to w kwestii drogowej też żadnych korzyści nie było. Więc naprawdę zastanówcie się przed następnymi wyborami.

  • Grajux

   A co da teraz PiS, niby oczekiwaliśmy, że PO zrobi w 8 lat wybuduje drogę, a teraz widzimy same przygotowania tutaj mają trwać 8 lat więc zanim wybudują to już 3 razy zmieni się władza.
   I jeszcze jedno, to władza ma prawo wybierać na lepszych i gorszych, Wielkopolska głosowała za PO to oznacza, że tam PiS traktuje jako gorszych? Sam Pan pogrąża partię, którą Pan niby lubi. Rządzą dyskryminując miejsca gdzie wygrywa inna partia? Partia która uważa, że popiera ją większość społeczeństwa, realnie partia ma troszkę ponad 18% poparcia (bo ludziom się nie chce głosować to rządzą nami ludzie na których głosuje nawet nie 1/5 społeczeństwa, wstyd)

   W podkarpackim zawsze wygrywa PiS ciekawe czy za rządów PO tam się ociągali przez to? Chyba akurat w tamte regiony szło bardzo dużo kasy na to wszystko.

 • widz

  budowa s10 i s11 przypomina mi serial “alternatywy 4” gdzie facet chciał mieszkanie ale go nie dostał i robił co mógł aby dostać ale i tak nie dostał bo znajomości a facet był nikim, zwykłym szarym człowiekiem…… no w ostatnim odcinku dostał ale wyszedł jak Zabłocki na mydle… Pawlik na imię miał aktor

  • Krzysztof gustaw

   Na imię miał Bronisław, a na nazwisko Pawlik. W “Alternatywach” grał rolę Dionizego Cichockiego. Wspaniały aktor!

   • hrj

    Wspaniały lokator