Fabryka asfaltu powstanie w Pile?

08.01.2019|Autor: Artur Maras

Firma Strabag planuje otworzenie w Pile wytwórni asfaltu. Jeśli obiekt powstanie miałby w ciągu godziny wytwarzać nawet 160 ton masy bitumicznej. Inwestycja miała powstać w Złotowie. Jednak po protestach mieszkańców, firma postanowiła spróbować w Pile.

– Firma Strabag złożyła dwa wnioski generalnie mówiąc. Jeden jest z lokalizacją przy ul. Wawelskiej a drugi z lokalizacją przy ul. Przemysłowej. Chodzi o budowę wytwórni mas bitumicznej mineralnej o mocy przerobowej 160 ton na godzinę. Aktualnie trwają zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku procedury związane z rozpatrzeniem wniosku i wydaniem decyzji środowiskowej – informuje Stanisław Zasławski, inspektor ds. ochrony środowiska UM Piły.

Przy czym na inwestora został nałożony obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko. Jeśli chodzi o lokalizację przy ul. Przemysłowej to taki raport został już złożony. W nim to zawarty jest m.in. opis stosowanej technologii oraz oddziaływania na środowisko, a to zdaniem firmy, która przygotowała na zlecenie inwestora raport nie będzie negatywne. Tak samo jak wpływ na zdrowie mieszkańców Piły.

Według raportu w trakcie produkcji będzie używany pył węglowy. Jednak inni producenci zastępują go olejem opałowym z dbałości o środowisko właśnie. Przygotowany raport oceni teraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.

Pilanie z kolei do czwartku, 10 stycznia mają czas na zgłaszanie ewentualnych uwag i skarg w Wydziale Gospodarki Komunalnej UM Piły. Nie udało nam skontaktować się z przedstawicielami firmy Strabag.

Przeczytaj więcej o: Fabryka asfaltu powstanie w Pile?, strabag piła, strefa przemysłowa w pile, wytwórnia mas bitumicznych piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • pilanin

  Ciekawe co zrobi Prezydent Głowski. Kolejny truciciel po Ziemniaczance. Na ul. Przemysłowej to tereny tuż przy rzece i inwestycja na pewno da się we znaki przyrodzie, na Wawelskiej to blisko nowych osiedli Bydgoskie przedmieście o których przed wyborami chwalił się UM.

 • Bolo

  Wytwórnia to na ogół kilka baraków i instalacja. Skończy się zapotrzebowanie na masy to się zawiną. Zresztą wytwórnia na Wawelskiej funkcjonowała w RDM. I chyba nadal funkcjonuje

 • Adam

  Będzie kolejny przekręt?

  • A

   W Złotowie nie zgodzili się ze względu na szkodliwość. Pytanie czy w Pile władze też podejdą racjonalnie czy będą patrzeć na własne ‘zyski’…

 • Ewa

  Ludzie trzeba uciekać z tej Piły. Zachorowalnosc na nowotwory w naszym miescie jest zatrważajaca i stale rośnie. Ciekawe dlaczego??? Kasa nie jest najważniejsza tylko zdrowie. Kiedy ludzie to zrozumieją? :-((((

  • dudi

   To spier… na księżyc!

   • Strudi

    Ty chyba stamtąd pochodzisz…niestety, ale jak tak dalej pójdzie to faktycznie trzeba będzie zamieszkać w innym miejscu

 • sdfghjk

  Toksyczny, rakowy, smród. Czy nie dosyć smrodów w tym mieście i z po za tego miasta?

 • żreta wszystko jak leci, same emulatory i nagle czystego powietrza wam się zachciewa, pytam się po co.

  • Edyta Wełnicka

   ..a jak sądzisz?? po co oddychać świeżym zdrowym powietrzem …??

 • JAN

  Przeprowadziłem się do Piły z uwagi na jej zieloną roślinność. Zaczynam tego powoli żałować z powodu tzw. smrodzącej ziemniaczanki, ZRP Farmutil oraz oczyszczalni ścieków GWDA. Obecnie próbuje się “uszczęśliwić” mieszkańców Piły zakładami produkującymi cuchnący i szkodliwy dla zdrowia asfalt. Najlepszą lokalizacją na produkcję asfaltu byłby Wiedeń lub jak koniecznie w Polsce to Pruszków czyli tam gdzie STRABAG ma swoje siedziby. Z demokratycznego punktu widzenia należałoby w Pile przeprowadzić referendum w tej sprawie. A gdzie teraz jest GREENPACE? Czyżby im również spodobał się pomysł ulokowania w Pile austriackiego truciciela.

 • None

  No super artykuł z 8 a do 10 można zgłaszać sprzeciw.

 • Edyta Wełnicka

  SKANDAL I GŁUPOTA tz.PREZYDENTA PIŁY. RĘKA W RĘKĘ ze STOKŁOSĄ,ZIEMNIACZANKĄ ZASMRADZA TAK ŁADNE MIASTECZKO.MIASTECZKO KTÓRE MOŻE SIĘ POSZCZYCIĆ LASAMI I JEZIORAMI.ZIELENI KTÓREJ ZAZDROSZCZĄ NAM WARSZAWIACY.Dlaczego z tego nie czerpać korzyści.Możemy byc zagłębiem zdrowej żywności i wszystkiego co związane z ekologią.Ale nie kolejny koleś po PIS który zniszczy ,wytępi dziki ,zabetonuje i zasmrodzi miasteczko. Ociężałość intelektualna ogarnęła tych w samorządzie ,czy może ktoś posmarował !!! GŁUPOTA I CHAMSTWO WOBEC WYBORCÓW,którzy oczekiwali nie co rozsądku i spokojnego życia.Po co te ściezki rowerowe -kiedy miasteczko będzie zasmrodzone do potęgi !! .CZY tam w urzędach pracują “ociemniali “intelektualnie?? Nie zgadzam się na głupotę jednego przez co będą cierpieć inni !!!

 • Edyta Wełnicka

  Nie zgadzam się na głupotę jednego przez co będą cierpieć inni !!!

  • Grajux

   A gdzie tutaj chociaż słowem jest, że coś na pewno będzie 🙂 Takie gdybanie to sobie można pogadać, równie dobrze może google do nas przyjść 🙂 Tak samo uciekną jak w Złotowie, taka jest prawda. Wystarczy złożyć odpowiednie opinie do UM i już będzie po sprawie.

   Po drugie czy jest możliwość by UM odmówił komuś udziału i zakupu działki w przetargu jeśli jest jakaś wystawiona? (oczywiście proszę o podanie odpowiedniego przepisu)

 • Adrian

  Dla miasta byłby to strzał w kolano…a dla mieszkańców udręka…
  Nawet Złotów się nie zgodził….

 • Leszek Max

  No chyba władza nasza w Pile całkiem zgłupiała ZŁOTÓW słusznie zaprotestował bo jest udowodnione ze to szkodliwa produkcja dla otoczenia /SZCZEGÓNIE W POBLIŻU OSIEDLI MIESZKANIOWYCH / a włądze miasta podejmują rozmowy na ten temat , Panie prezydencie proponuję aby podjać rozmowu na temat składowiska smieci na Placu STASZICA , a na pewno znajdzie sie mądry profesor co napisze raport, że śmietnik w centrum miasta jest nieszkodliwy a wręcz potrzebny !! szkodliwość jest dokładnie opisana : http://pbc.gda.pl/Content/30678/phd_boczkaj_grzegorz.pdf?fbclid=IwAR2aB9RW3OaYV5CymTraBkchazXfBETdKVgzRfhTwSFmGZHpVgXTirJRW3A

 • hmmm

  hmmm pył i smród z takiej asfaltowni jest chyba bardziej szkodliwy od spalarni śmieci…..

 • Kamila Górzna

  NIE, NIE i jeszcze raz NIE!!!! już wystarczająco smrodu jest w naszym mieście!

 • Grzegorz Popiołek

  O klasie i jakości prezydenta miasta nie stanowi garniturek ani zgrabna wypowiedź przed kamerą tylko fakt, że taka inwestycja jest w ogóle rozważana.

 • Grzegorz Popiołek

  O klasie prezydenta nie stanowi garniturek ani zgrabny wywiad przed kamerami ale fakt, że taka inwestycja jest w ogóle rozważana.

 • A

  Trzeba złożyć skargę, a kto nie może osobiście napisać maila do wydziału gospodarki komunalnej: wsl@um.pila.pl oraz do prezydenta: prezydent@um.pila.pl
  Zdrowia nikt nam nie zwróci…