Otwarcie pilskiego hospicjum na wiosnę?

03.01.2019|Autor: AK

Pierwsze stacjonarne hospicjum w Pile jest już niemal gotowe. Budowlańcom przed zimą udało się zamknąć stan surowy i rozpocząć prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Niestety koszty budowy wzrosły.

Budowa pierwszego hospicjum w Pile rozpoczęła się w sierpniu. Po kilku miesiącach budowlańcom udało się zamknąć stan surowy. Okazały budynek robi wrażenie. Podobnie jak tempo prac.

Zaczęliśmy z dużym rozmachem prace wykończeniowe. Prace na zewnątrz w dużej mierze są zakończone, pozostają drobne poprawki ogrodnicze, nasadzenie, co jest poza naszym zakresem. Skupiamy się, żeby środek podciągnąć i zrobić na gotowo – wyjaśnia inżynier budowy Tomasz Zomerski.

Ekipa uporała się już z wykończeniem łazienek. W niektórych pomieszczeniach trwa jeszcze gipsowanie i malowanie ścian. Trzeba jeszcze wstawić drzwi wewnętrzne, kupić sprzęt i łóżka i wiosną budynek powinien zostać oddany do użytku. W nowoczesnym obiekcie będzie 10 łóżek. Dodatkowych 30 będzie przeznaczonych na pacjentów zakładu opiekuńczo-leczniczego.

Kilka zmian technologicznych wprowadzono, takie które będą m.in. umożliwiały przebywanie dzieci na oddziale hospicyjnym, z tym się niestety wiążą dodatkowe pieniądze, które towarzystwo musi mieć by zapłacić wszystkie rachunki, jako samorząd i miasta i województwa, bo rozmawiamy i z marszałkiem na ten temat, będziemy nie tylko chcieli, ale musieli pomóc – dodaje prezydent Piły Piotr Głowski.

Te koszty to dodatkowe pół miliona złotych. Bez tej przebudowy jednak nie byłoby możliwy większy kontrakt z NFZ-etem, na co bardzo liczą lekarze. W naszym regionie nie ma zakładu opiekuńczo-leczniczego, ani w Pile. W północnej Wielkopolsce jest w Złotowie, w Tucznie z drugiej strony, a na wschód to w Bydgoszczy. Także te potrzeby dla chorych przewlekłych, które wymagają stacjonarnej opieki są w naszym regionie dość duże – wskazuje dr n.med. Paweł Wiszniewski, prezes Towarzystwa Pomocy Chorym.

Towarzystwo Pomocy Chorym w Pile otrzymało 5,6 mln złotych dotacji unijnej na wybudowanie hospicjum. Przed świętami prowadzona była zbiórka pieniędzy na kołdry i poduszki. Inicjatywę wyposażenia hospicjum można też wesprzeć wpłacając 1 procent swojego podatku.

KRS 0000044377

Przeczytaj więcej o: budowa hospicjum piła, hospicjum piła, paweł wiszniewski, piotr glowski, Tomasz Zomerski

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • sten

  Czy ja dobrze przeczytałem ? Tak ogromne koszty. Taki wysiłek organizacyjny i tylko 10 (słownie dziesięć) łożek w tymże stacjonarnym hospicjum ?

  • Stefan Majewski

   Tak dobrze przeczytałes. Też mnie to smieszy

   • Taka Sobie Ja

    mowa jest też o 30 dodatkowych łóżkach na pacjentów zakładu opiekuńczo-leczniczego. Jak mniemam to również pacjenci hospicjum?

    • pilanin

     ale od samego poczatku była mowa ze będzie tylko 10 łożek, na 70 tyś. miasto

    • Stefan Majewski

     30 dla pacjentów po udarach