Powstaniec Wielkopolski i bohaterka Czerwca'56

28.12.2018   Autor: AK

Wystawa „Powstaniec Wielkopolski Antoni Knajdek – żołnierz, artysta, fotograf” oraz prezentacja tomiku poezji pt. “Niepodległa. Moje wiersze” Aleksandry Bogdan - to część pilskich obchodów wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W piątek w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile zaprezentowano pamiątki po Antonim Knajdku. Rodzina powstańca przekazała te pamiątki do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Wystawie towarzyszyła promocja debiutanckiego tomiku poezji blisko 90-letniej pilanki.

Antoni Knajdek (1897-1975) to żołnierz armii pruskiej, powstaniec wielkopolski, uczestnik wojny polsko-sowieckiej, pracownik polskiej Straży Celnej, a zarazem fotograf z duszą artysty. Urodzony w Plewiskach k/Poznania, gdzie ukończył niemiecką Katolicką Szkołę Powszechną, a następnie uczył się zawodu fotografa. Jako powstaniec uczestniczył w oswobodzeniu Poznania, krótko walczył w rejonie Wyrzyska, a później na froncie zachodnim m.in. w rejonie Wolsztyna, Kopanicy, Małego i Wielkiego Grójca, Nowej Wsi i Zbąszynia. Od 1927 r. prowadził zakład fotograficzny w Łobżenicy z którą związał się do końca życia. Tu założył rodzinę i działał społecznie. Awansowany do stopnia podporucznika Wojsk Wielkopolskich i odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Pochowany na łobżenickim cmentarzu. W swoim "Notatniku rysunkowym" przedstawiał żołnierskie sceny z Powstania Wielkopolskiego oraz szkice znanych mu postaci.

Aleksandra Bogdan z domu Snadna, urodziła się 11 września 1929 roku w Krotoszynie. Jest córką podoficera Wojska Polskiego. Do 6 roku życia mieszkała w rodzinnym mieście, na terenie 56 Pułku Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Krotoszynie. Następnie, przez 22 lata, od 1938 roku do 1958 roku, tj. od 7 do 29 roku życia mieszkała w Poznaniu. W czasie Poznańskiego Czerwca 1956, w dniu 28 czerwca została trzykrotnie postrzelona na moście teatralnym - jedna z kul trafiła ją w głowę. Jest członkiem Stowarzyszenia Poznański Czerwiec 1956 przy Zakładach Cegielskiego w Poznaniu. Odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez Prezydenta RP profesora Lecha Kaczyńskiego. W latach 1980 – 2014 mieszkała w Pile na osiedlu Górnym. W październiku 2014 roku powróciła do Poznania.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group