Setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27.12.2018|Autor: Redakcja

27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Dziś w Poznaniu główne uroczystości zwieńczone Koncertem Wolności na stadionie przy Bułgarskiej. Uroczystości związane z tą rocznicą także w Pile.

Dziś stolica Wielkopolski świętuje setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

O godz. 16.40 wyciem syren w Pile zostanie upamiętniona setna rocznica wybuchu tego zwycięskiego zrywu.

W czwartek o godz. 17.00 w Muzeum Okręgowym w Pile zostanie otwarta wystawa “Powstanie Wielkopolskie 1918/19 w regionie nadnoteckim”.

Wystawa zorganizowana z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, prezentująca pamiątki związane z wydarzeniem, m.in. mundury, broń, proporce, dokumenty i zdjęcia zarówno ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile, jak i miejscowych kolekcjonerów – czytamy w zaproszeniu.

Natomiast o godz. 19.00 w kościele pw. Świętej Rodziny w Pile odprawiona zostanie msza święta, a po niej wyruszy Marsz Pamięci Powstańców Wielkopolskich. Rozpocznie się on przy muralu przy ul. Sikorskiego, a zakończy przy kamieniu z tablicą ku czci Powstańców Wielkopolskich przy ul. Bydgoskiej. Marsz organizują Pilscy Patrioci.

W Pile główne obchody związane z powstaniem odbędą się w piątek. o godz. 11.00 w kościele p.w. św. Stanisława Kostki zostanie odprawiona msza święta, a godzinę później delegacje oraz mieszkańcy złożą kwiaty pod pomnikiem.

Natomiast w piątek o godz. 14.00 w Młodzieżowym Dom Kultury w Pile otwarcie wystawy pt.: „Powstaniec wielkopolski Antoni Knajdek – żołnierz, artysta, fotograf” oraz przekazanie przez rodzinę Antoniego Knajdka pamiątek do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Wystawie towarzyszyć będzie promocja tomiku poezji pt. “Niepodległa. Moje wiersze” – Aleksandry Bogdan, wydane z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wystawę i promocję książki organizuje Stowarzyszenie Effata.

W sobotę, 29 grudnia odbędzie się XIII Bieg Sylwestrowy, podczas którego uczestnicy otrzymają pamiątkowy medal upamiętniający zwycięskie powstanie.

Przeczytaj więcej o: aleksandra bogdan, antoni knajdek, marsz powstania wielkopolskiego, pilscy patrioci, piła muzeum okręgowe, powstanie wielkopolskie piła, Setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.