Powiat pilski z budżetem na nowy rok. Wystarczy kasy?

22.12.2018   Autor: Jakub Sierakowski

W czwartek odbyła się sesja Rady Powiatu w Pile. Najdłuższa dyskusja dotyczyła pieniędzy. Radni ostatecznie uchwalili budżet na rok 2019 oraz Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2019-2029.

Władze powiatu zapewniały o tym, że budżet na kolejny rok jest bezpieczny. Wymieniano flagowe inwestycje, czyli m.in stadion przy Okrzei oraz modernizację byłego kina „Iskra”. Najwięcej emocji wzbudzał jednak temat zadłużenia powiatu.

- Mamy nasz wskaźnik zadłużenia poniżej 30%. Sama Gmina Piła ma ten wskaźnik powyżej 30%. Co więcej, nasze zadłużenie dzisiaj jest równe zadłużeniu sprzed 7 lat, przy czym warto zwrócić uwagę na jedną rzecz - nasze dochody planowane na przyszły rok będą o 20 mln wyższe, niż te sprzed 7 lat – podkreśla Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Te wyliczenia nie przekonały jednak wszystkich radnych. Uwagi głównie dotyczyły braku zdolności kredytowej do finansowania inwestycji, które i tak zdaniem opozycji skupiają się przede wszystkim na gminie Piła.

- Nie mamy żadnych możliwości znalezienia środków wewnętrznych i nie możemy wziąć kredytów po to, żeby wykorzystać środki zewnętrzne. I to jest największym mankamentem tego budżetu. Takiej sytuacji w powiecie, jak ja pamiętam, nie było, żeby nie było zdolności finansowej do pozyskania dodatkowych środków – zaznacza Stefan Piechocki, radny Rady Powiatu w Pile z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Radni opozycji nie krytykowali jednak wszystkiego. Koalicja Obywatelska chwaliła władze powiatu za inwestycje w oświatę.

- Widzimy w tym budżecie bieżącego roku i kolejnych lat oczywiście elementy bardzo pozytywne, jak pieniądze zewnętrzne, które pozwalają na realizację inwestycji, jak i również zadań z zakresu oświaty czy pomocy społecznej, to jest bardzo pozytywny element i to jest bezsporne. Widzimy również pewne zagrożenia w realizacji tego budżetu – przyznaje Ewelina Ślugajska, radna Rady Powiatu w Pile z Koalicji Obywatelskiej.

Te zagrożenia, to głównie poziom zadłużenia powiatu. Z takim zdaniem opozycji nie zgadza się jednak koalicjant z Prawa i Sprawiedliwości.

- W naszej ocenie jest to najlepszy budżet, jaki można było zaplanować i najważniejsze jest to, że powiat nie będzie się więcej zadłużał. Nasze propozycje do budżetu również były, Porozumienie Samorządowe zgadzało się z nami, my z Porozumieniem Samorządowym i doszliśmy do wspólnego porozumienia – dodaje Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Oprócz budżetu, radni przegłosowali także Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2019-2029. Zgodnie z nią, już od przyszłego roku w budżecie powiatu pilskiego będzie nadwyżka finansowa. ​

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group