12 mln złotych nadwyżki w budżecie Piły

21.12.2018|Autor: Artur Maras

Rada Miasta Piły przyjęła budżet na 2019 rok. Dochód gminy ma wynieść ponad 340 mln złotych a nadwyżka 12 mln. Jakie zadania znalazły się w przyjętym budżecie?

Na wczorajszej sesji radni przyjęli uchwałę budżetową na 2019 rok. A ten jak zapewniał przed głosowaniem prezydent ma być kolejnym rokiem rozwoju gminy.

– Staramy się w bardzo zrównoważony sposób działać. Tzn myślimy i o tym, że trzeba inwestować i o tym, że trzeba powodować, żeby w mieście żyło się nie tylko dobrze infrastrukturalnie, a dobrze w różnych innych kontekstach, kultury, sportu, tego co się dzieje na co dzień – tłumaczy Piotr Głowski, prezydent Piły.

Za było 13 radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Porozumienia Samorządowego.

– Moim zdaniem jest taki dosyć bezpieczny tzn. nie ma tam jakichś wielkich fajerwerków. Myślę, że w trakcie przyszłego roku porozumienie samorządowe będzie wnosiło pewne rzeczy, które do tego budżetu się odnosiły i na pewne rzeczy będzie zwracało uwagę – mówi Zbigniew Pyziak, radny Porozumienia Samorządowego.

Od głosowania wstrzymało się 5 radnych z Prawa i Sprawiedliwości.

– Z powodów takich, że nie braliśmy udziału w pracach przygotowania tego budżetu i planowaniu. Brakuje nam też tam pieniędzy i założeń, które spełnią budowę mieszkań komunalnych. Wiemy, że 450 wniosków czeka. Nie ma w tej chwili na to propozycji – tłumaczy Tomasz Słoboda, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Dochody w przyszłorocznym budżecie planowane są na poziomie 340 mln złotych.

– Oczywiście budżet będzie w miarę czasu zwiększany. W ramach pozyskiwania środków, dotacji od wojewody czy też z Urzędu Marszałkowskiego. Budżet inwestycyjny to ponad 33 mln złotych. Myślę, że w miesiącu styczniu, lutym zwiększy się o kolejne 4 mln złotych w związku z pozyskanymi pieniędzmi na przebudowę ulicy Bydgoskiej i inwestycjami w drogach powiatowych. Myślę tutaj o ulicy Kamiennej – dodaje Ewelina Ślugajska, skarbnik Gminy Piła.

Wydatki mają wynieść 328 mln. Daje to niemal 12 mln zł nadwyżki budżetowej, która będzie przeznaczona m.in. na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Wiele z zapisanych zadań w budżecie na 2019 rok to kontynuacja wcześniejszych działań. Mowa tu m.in. o przebudowie pilskich plant i wiążącej się z tym budowy skateplazy, a także centrum przesiadkowego.

Przeczytaj więcej o: 12 mln złotych nadwyżki w budżecie Piły, budżet piły sesja budżetowa piła, ewelina ślugajska, piotr glowski, pis piła, po piła, prezydent Piły, ps piła, radny Porozumienia Samorządowego, radny Prawa i Sprawiedliwości, sesja piła, skarbnik gminy Piła, Tomasz Słoboda, zbigniew pyziak

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • pilanin

  Tymczasem w budżecie państwa nadwyżka za listopad wyniosła 11 miliardów: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ponad-11-mld-zl-nadwyzki-w-budzecie-po-listopadzie-7633563.html Jak pisze bankier.pl: “To pierwsze dodatnie saldo po 11 miesiącach roku w historii III RP.”

  • ferdynand

   to znaczy, że wyborcy PiS oddali swoje 500+?:)

  • Grajux

   Z jednej strony fajnie jak nadwyżka, z drugiej jak ktoś zwrócił uwagę na wykorzystanie planu (83,7 proc. planu) To jeśli chodzi o wydatki, czyli ponad 16% zaplanowanych wydatków nie zostało zrealizowanych jakieś 64 mld złotych, teraz pytanie czego nie zrealizowali czy na czym bądź na kim zaoszczędzili.

  • oooo!

   jeszcze jeden artykuł branżowy, tym razem Business Insider: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/nadwyzka-w-budzecie-w-listopadzie/0th8xsb

 • Jerzy Krygiołka

  No to są pieniądze żeby wyremontować Lutycką która jest zniszczona przez budowę Wawelskiej !!!

 • Emil

  Nadwyżkę przeznaczyć na nagrody.

  • tłusty pączek

   oddać starostwu niech załatają dziury w budynku urzędu który straszy w centrum Piły

   • Jan bez Ziemi

    Racja ale choć parkingi zrobiono koło starostwa i środek ładnie ostatnio. Bo ci poprzednicy to porażka jeden latał z sygnetem kazal się całować w niego taki dziadzio siwy nazwiska nie pamietam. A drugi z jakieś wsi Czajcze już zupełny melepeta.

 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/1425459780822045/ Kamil Kwiatek

  Panie Prezydencie chciałbym jeszcze raz zapytać kiedy zostanie zrealizowany projekt z budżetu obywatelskiego z roku 2017??Inwestycja kanalizacji ul. ŻELEŃSKIEGO 123. ZEBRALIŚMY WYSTARCZAJĄCĄ ILOŚĆ GŁOSÓW I NIC PAŃSTWO NIE ROBICIE W TYM KIERUNKU ABY ZREALIZOWAĆ PROJEKT. BRAKUJE OK 100TYS ZŁOTYCH A W BUDŻECIE NADWYŻKA PROSZĘ ZAJĄĆ SIĘ TĄ SPRAWĄ