Czy zniknie największa farma wiatrowa w Polsce?

14.12.2018   Autor: Karolina Głogowska

Czy wiatraki znikną z Margonina? Takie obawy wywołał projekt polskiej polityki energetycznej, który zakłada rezygnację z lądowych farm wiatrowych do 2035 roku. W całej Polsce. Dokument spotkał się z falą krytyki.

Gdy się zużyją, mają trafić na złom, najpóźniej do 2035, a te powstające i kontraktowane obecnie – kilka lat później. Mimo że farmy wiatrowe są docenianym na całym świecie źródłem „zielonej” i taniej energii, polski rząd chce ograniczyć ich budowę lub nawet całkowicie z niej zrezygnować. Ten pomysł wydaje się absurdalny nie tylko ekspertom z zakresu energetyki czy ekonomii, ale również mieszkańcom Margonina, gdzie znajduje się największe farma wiatrowa w Polsce:

Nie trzeba być bowiem ekspertem, by mieć świadomość, że farmy wiatrowe są tańszym i bardziej ekologicznym źródłem energii niż np. elektrownie węglowe, a poza tym mieszkańcy dobrze wiedzą, że z tego korzyści dla gminy. Korzyści szybkie i wymierne, bo w ciągu 10 lat gmina bardzo się rozwinęła:

- Pobudowaliśmy ponad 20 km dróg asfaltowych, ponad 22 km ścieżek asfaltowych, wybudowaliśmy osiem boisk sportowych na wsiach, także mieć takiego inwestora jak nasza farma wiatrowa, to jest duży zastrzyk do budżetu gminy, bo prawie 6 mln złotych każdego roku
- zapewnia Janusz Piechocki, burmistrz Margonina.

Zamiast lądowych farm wiatrowych projekt polskiej polityki energetycznej zakłada inwestycję w wiatraki na morzu.

- Moim zdaniem to jest źle postawiona kwestia, bo przecież nie chodzi o to, żeby zastępować lądowe wiatraki wiatrakami na morzu, tylko żeby zastępować droższe źródła tańszymi - mówi Rafał Zasuń, portal wysokienapiecie.pl.

Czyli np. elektrownie węglowe wiatrowymi. Jak będzie w Polsce? Projektem polityki energetycznej zajął się teraz resort przedsiębiorczości, a jego szefowa, minister Jadwiga Emilewicz, już ogłosiła, że będzie bronić wiatraków. Termin zgłaszania uwag upływa 15 stycznia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group