Dworzec w Wągrowcu „Dworcem Roku 2018”

12.12.2018   Autor: Redakcja

Dworzec w Wągrowcu został ogłoszony „Dworcem Roku 2018”. Konkurs organizuje Fundacja ProKolej i Fundacja Grupy PKP.

Do finału konkursu dworcowego zakwalifikowały się Dworzec Bielsko-Biała, Dworzec Bydgoszcz Główna, Dworzec Gdynia Główna, Dworzec Kartuzy, Dworzec Katowice, Dworzec Toruń Główny, Dworzec Tarnów, Dworzec Warszawa Centralna, Dworzec Wągrowiec, Dworzec Wrocław Główny. Czytamy na stronie Rynek Kolejowy:

- Decyzja o wyborze nie należała do prostych. „Niektóre dworce, jak np. wrocławski, rozmachem, potęgą i pięknem, w zasadzie pokonywały konkurencję w przedbiegach. Nam jednak chodziło o pokazanie, że dworzec nie tylko może być centrum komunikacyjnym, ale może ożywiać miasto, może pomagać w podejmowaniu decyzji życiowych – o podjęciu pracy lub nauki poza miejscem zamieszkania. Takim dworcem – pięknie łączącym dawny styl architektoniczny z nowoczesnym i funkcjonalnym wnętrzem, zawierającym udogodnienia dla osób niepełnosprawnych a także wygodnym dla wszystkich był Wągrowiec – wyjaśniła portalowi Anna Popek, przewodnicząca jury.

Projekt modernizacji dworca w Wągrowcu przygotował zespół architektów: Joanna Kapturczak, Michał Kapturczak oraz Anita Horowska.

- Stary dworzec wyremontowano w 2015 roku kosztem prawie 15 mln zł. Swój udział w sukcesie ma również PKP PLK, która wybudowała nowe perony dostosowane do wysokości taboru kolejowego, które zadaszono. Zainstalowano windy do tunelu i budynku dworca, kompleksowo dostosowując obiekt do potrzeb osób o ograniczonej mobilności
- czytamy na portalu.

Rewitalizacja dworca przyczyniła się do lepszej komunikacji mieszkańców Wągrowca z innymi miastami Wielkopolski. To przełożyło się na spadek bezrobocia i lepszy dostęp do szkół dla młodzieży, o czym informowaliśmy w magazynie Zmieniamy Wielkopolskę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group