Dworzec w Wągrowcu „Dworcem Roku 2018”

12.12.2018|Autor: Redakcja

Dworzec w Wągrowcu został ogłoszony „Dworcem Roku 2018”. Konkurs organizuje Fundacja ProKolej i Fundacja Grupy PKP.

Do finału konkursu dworcowego zakwalifikowały się Dworzec Bielsko-Biała, Dworzec Bydgoszcz Główna, Dworzec Gdynia Główna, Dworzec Kartuzy, Dworzec Katowice, Dworzec Toruń Główny, Dworzec Tarnów, Dworzec Warszawa Centralna, Dworzec Wągrowiec, Dworzec Wrocław Główny. Czytamy na stronie Rynek Kolejowy:

– Decyzja o wyborze nie należała do prostych. „Niektóre dworce, jak np. wrocławski, rozmachem, potęgą i pięknem, w zasadzie pokonywały konkurencję w przedbiegach. Nam jednak chodziło o pokazanie, że dworzec nie tylko może być centrum komunikacyjnym, ale może ożywiać miasto, może pomagać w podejmowaniu decyzji życiowych – o podjęciu pracy lub nauki poza miejscem zamieszkania. Takim dworcem – pięknie łączącym dawny styl architektoniczny z nowoczesnym i funkcjonalnym wnętrzem, zawierającym udogodnienia dla osób niepełnosprawnych a także wygodnym dla wszystkich był Wągrowiec – wyjaśniła portalowi Anna Popek, przewodnicząca jury.

Projekt modernizacji dworca w Wągrowcu przygotował zespół architektów: Joanna Kapturczak, Michał Kapturczak oraz Anita Horowska.

– Stary dworzec wyremontowano w 2015 roku kosztem prawie 15 mln zł. Swój udział w sukcesie ma również PKP PLK, która wybudowała nowe perony dostosowane do wysokości taboru kolejowego, które zadaszono. Zainstalowano windy do tunelu i budynku dworca, kompleksowo dostosowując obiekt do potrzeb osób o ograniczonej mobilności
– czytamy na portalu.

Rewitalizacja dworca przyczyniła się do lepszej komunikacji mieszkańców Wągrowca z innymi miastami Wielkopolski. To przełożyło się na spadek bezrobocia i lepszy dostęp do szkół dla młodzieży, o czym informowaliśmy w magazynie Zmieniamy Wielkopolskę.

Przeczytaj więcej o: Dworzec w Wągrowcu „Dworcem Roku 2018”

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

  • Wałczanin

    Włodarze Wałcza…patrzcie jak może wyglądać Dworzec PKP a jest nimalze blizniaczym dworcem PKP Wałcz WSTYD!!!!!

    • Wujek Dobra Rada

      Oni mają ważniejsze sprawy np. ławka z ważką…. Nowy burmistrz w kampanii wyborczej obiecywał, że jak wygra, to wyremontuje dworzec. Zobaczymy czy dotrzyma słowa, bo Towalewska nie dotrzyma.