“Obudźmy śpiących i głuchych”. Marsz dla Klimatu

07.12.2018|Autor: Redakcja

W sobotę w samo południe wyruszy Marsz dla Klimatu. Marsz wyruszy z ul. Śródmiejskiej w Pile.

Organizatorzy marszu, czyli Razem i Partia Zielonych przypomina o gwałtownych zmianach klimatycznych, spowodowanych emisją gazów cieplarnianych. Marsz dla Klimatu organizowany był podczas szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach. Teraz przyszedł czas na Piłę.

– Obudźmy dzwonieniem budzików przedsiębiorców i konsumentów, którym wydaje się, że mogą jeszcze przez dekady zużywać miliony ton paliw kopalnych, emitować gazy cieplarniane i produkować i konsumować byle jak, byłe co – byle dużo. Czas zmienić nasz sposób życia i naszą gospodarkę!
– czytamy na Facebooku organizatorów Marszu dla Klimatu.

Organizatorzy apelują do mieszkańców i mieszkanek Piły oraz sąsiednich miast.

– Zabierzcie rodzinę, przyjaciół i sąsiadów i przyjedźcie na ul Śródmiejską. Wypiszcie na tablicach i banerach wszystko co wam leży na sercu. Weźcie ze sobą budziki, piszczałki, nagłaśniacze, bębny, garnki i łyżki i mocne gardła – zróbmy wielki krzyk, obudźmy śpiących i głuchych! – zachęcają organizatorzy Marszu dla Klimatu.

Przeczytaj więcej o: "Obudźmy śpiących i głuchych". Marsz dla Klimatu, Partia Zielonych piła, razem piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • Pan K

  “Obudźmy dzwonieniem budzików przedsiębiorców i konsumentów, którym wydaje się, że mogą jeszcze przez dekady zużywać miliony ton paliw kopalnych, emitować gazy cieplarniane i produkować i konsumować byle jak, byłe co – byle dużo. Czas zmienić nasz sposób życia i naszą gospodarkę!” …co oni za głupoty pieprzą?!!! Już wiem co wypiszą na tabliczce.

 • witcher

  pomaszerujmy na najbliższe wybory i odsuńmy od władzy tych obłąkańców,którzy wykarczowali puszczę,wycięli miliony drzew w ramach szyszko-lex,chcą pzrekopać mierzeję,a teraz bredzą o,,wynglu” !

  • Elmo

   Stuknij się w łeb psychiczny czubku!

   • witcher

    już ci d..a cierpnie ze strachu?i słusznie,macie sie czego bać kanalie !

    • Edward Sikorski

     ooo komunistyczny kołek matołek !jesteś śmieciem ,najgorszego sortu.D..pa ci ścierpnie.Weglowaty cymbał.Ha ha ha ha ha ha ha ha ….

     • witcher

      ,,eda”,coś nerwowy ten śmieszek,bardzo nerwowy !

 • Płuczkowy

  Witcher to nie dość ze nieudany aikidowiec to jeszcze kiepski Nafciarz – zasmaradzal nafta środowisko wiercil ropę z siarkowodorem a rznie głupa.

  • witcher

   opary płuczki,jak widać wielce szkodliwe

 • Agonia miasta

  Czy ktoś pyta Pilan o pozwolenie wycięcia drzewa? Dobre władze liczą się z opinią mieszkańców, prowadzą konsultacje społeczne, informują o zamierzeniach. Kogo pytano z mieszkańców przed wycięciem lip na Bydgoskiej, topoli na Okrzei (by LIDL mógł powiększyć parking?), pięknych drzew na Podlasiu przy działce po dawnej szkole podstawowej, na Bydgoskiej przy wyjeździe na obwodnicę? To tylko część faktów. Drzewa oczyszczają powietrze ale PIŁA NIE JEST JUŻ ZIELONYM MIASTEM. Jest brudna na każdym kroku i łysa od “golenia” i wycinania drzew.

  • marek

   OD KIEDY TO DRZEWA OCZYSZCZAJĄ POWIETRZE? FILTRY PYŁÓW MAJĄ?

   • EDUKACJA

    Produkują tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze, ułatwiają retencjonowanie wody i obniżają temperaturę w czasie upałów – drzewa, czyli „zielona infrastruktura”, poza estetyczną, pełni w mieście wiele ważnych funkcji. Funkcje, które realizuje zieleń – estetyczna, związana z retencjonowaniem wody, ochładzaniem powietrza, czy produkcją tlenu – są realizowane przez duże, dorodne drzewa. Jednak, jak mówi PAP dr Dominik Drzazga z UŁ, w miastach potrzebne są duże drzewa, a nie ich sadzonki.
    Z porównań, których dokonują przyrodnicy wynika, że jeden duży buk produkuje tyle tlenu ile ok. 1700 10-letnich jego sadzonek. Powierzchnia listowia tego dużego drzewa jest dopiero równoważona przez ok. 1700 10-letnich małych buków. To właśnie duże drzewa tak naprawdę są potrzebne w miastach, a nie ich małe sadzonki – podkreśla dr Dominik Drzazga z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Ważne jest – zdaniem eksperta – aby w miarę możliwość leczyć stare drzewa, albo nawet je przesadzać, bo i takie możliwości techniczne istnieją.
    Drzewa, odparowując wodę, nawilżają także często nadmiernie przesuszone i zapylone powietrze w mieście. Zieleń, w szczególności wtedy, kiedy otacza budynki mieszkalne, a także obiekty użyteczności publicznej może również pełnić funkcję izolacyjną – ograniczając negatywny wpływ hałasu oraz zanieczyszczeń powietrza na mieszkańców. Zieleń współcześnie określana jest często mianem „zielonej infrastruktury” miasta, ponieważ dokładnie tak jak infrastruktura techniczna, pełni bardzo istotną rolę dla poprawy warunków życia w mieście, podnosząc jego komfort.
    Z gatunków drzew warto promować przede wszystkim te rodzime. Takim tradycyjnym, pięknym polskim drzewem jest lipa, mogą być to też buki, wierzby czy dęby. Choć drzewa liściaste może nieco trudniej adaptują się w mieście, to przy odpowiedniej pielęgnacji można je utrzymać – uważa dr Drzazga. Natomiast – jego zdaniem – zdecydowanie należałoby zrezygnować z gatunków obcych tj. różnego rodzaju żywotników, tuj, które nie są gatunkami typowymi dla naszego krajobrazu.

 • marek

  Razem i Zieloni… tzn. czerwoni i zieloni… Tak samo nawiedzeni ideolodzy, którzy chcą ulepszyć świat. Zamiast bezcelowo deptać po ulicach w poszukiwaniu poparcia partyjnego niech zrobią zrzutkę na likwidację w Pile pieców i zastąpienie ich ogrzewaniem gazowym. Tak po 10 rocznie. Już widzę jak sprzedają swoje samochody, likwidują w domach elektryczność i ogrzewają się czystą energią. Takimi akcjami dajecie tylko temat dziennikarzom ale nic to nie zmieni. W gospodarce opartej na węglu nie ma możliwości zmian. Dlaczego zamiast takimi pierdołami nie zajmiecie się żywnością, która truje nas wszystkich sto razy bardziej niż dym z kotłowni. Maszerować się chce tylko robić się nie chce, politykować i wymądrzać ale z tego wszystkiego nic nie wynika. Tylko gadają. I to takie brednie, że słuchać się nie da… Dlaczego nie apelujecie, ze zamiast ozdób świątecznych na ulicach te pieniądze należy przeznaczyć na konkretne działania ekologiczne. Może zacznijmy po kolei każdą pilską dzielnicę oczyszczać z pieców. Szczególnie osiedla domków. Ale nie… oni maszerują…