Uczniowie CK „Nauka” na praktykach w Grecji

30.10.2018   Autor: Redakcja

Projekt Centrum Kształcenia „Nauka” sp. z o.o. pod nazwą „Praktyka czyni mistrza” finansowany w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i Szkolenia zawodowe umożliwił w październiku 2018 roku odbycie zagranicznych staży zawodowych w Grecji w miejscowości Platamonas, 64 uczniom tej szkoły.

Zagraniczne staże w ramach ww. programu umożliwiły uczniom szczególnie z małych i średnich miejscowości zdobycie doświadczenia w międzynarodowym zespole. Jest to bardzo cenne doświadczenie, a dla wielu jedyna okazja, by poznać procedury europejskich firm i rozwinąć praktyczną znajomość języka obcego. Dlatego właśnie uczestnicy takich praktyk mogą stać się cennymi pracownikami w swojej branży.

Obecność na rynku pracy absolwentów szkół technicznych, którzy odbyli praktyki zagraniczne jest niesłychanie ważna, jeśli chcemy, by usługi świadczone przez polskie przedsiębiorstwa były na europejskim poziomie, a polskie firmy mogły skutecznie konkurować na europejskim rynku.

Przykładem mogą być usługi informatyczne oraz weterynaryjne. Projekt Centrum Kształcenia „Nauka” sp. z o.o. pod nazwą “Praktyka czyni mistrza” umożliwił w październiku 2018 roku odbycie zagranicznych staży zawodowych w Grecji w miejscowości Platamonas 64 uczniom tej szkoły od 30 września do 13 października 2018 r. w ramach zawodów technik informatyk oraz technik weterynarii.

Wspomniany projekt o numerze: 2018-1-PL01-KA102-049546 był realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i Szkolenia zawodowe. Jest to inicjatywa mająca na celu zwiększenie kompetencji młodzieży uczącej się również poza wielkimi ośrodkami miejskimi.

Młodzież coraz częściej decyduje się na wyjazdy tego rodzaju, ponieważ w stażach zagranicznych widzi możliwość zdobycia nowych umiejętności i cennego doświadczenia, ale nie tylko zawodowego – życiowego również. Radzenie sobie w nowych, często stresujących sytuacjach i warunkach, przełamywanie bariery językowej, czy rozwijanie umiejętności współpracy w międzynarodowej grupie, to tylko niektóre z cennych umiejętności.

Możliwość uczestnictwa w praktykach zagranicznych zdecydowanie poprawia szanse absolwentów nie tylko na lokalnym rynku pracy. Z drugiej strony daje możliwość przedsiębiorcom, by pozyskać pracowników z doświadczeniem w pracy w znanych ośrodkach turystycznych i z praktyczną znajomością języka angielskiego.

Wyjazd na staż poprzedzony był zajęciami przygotowawczymi z języka angielskiego oraz języka greckiego, przygotowania kulturowego i przygotowania pedagogiczno-psychologicznego. W ramach przygotowań uczniowie zdobywali tzw. miękkie kompetencje, jak na przykład umiejętność radzenia sobie ze stresem. Następnie odbywali praktyki w greckich stadninach, farmach i klinikach dla zwierząt, a także w firmach z branży IT usytuowanych w turystycznym regionie Tesalii.

Olympus Education Service – grecki partner jest firmą o dużym doświadczeniu w projektach unijnych. Jego pomoc gwarantowała wysoką jakość praktycznego kształcenia. Uczniowie z Polski mogli zapoznać się z międzynarodowymi standardami pracy w branży informatycznej oraz weterynaryjnej. Najważniejszym elementem wyjazdu były zajęcia praktyczne. Natomiast w czasie wolnym uczniowie mogli zapoznać się z kulturą i sztuką Grecji, poprzez program zajęć kulturalnych, wycieczki między innymi do zespołu klasztorów Meteory, Skiathos, Olimp oraz Salonik.

Polacy i Grecy wspólnie przygotowali dla uczestników staży europejskie certyfikaty Europass-Mobilność. Potwierdzają one zdobycie kwalifikacji zawodowych, a jednocześnie podnoszą konkurencyjność na rynku pracy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group