Pilski PKS zmieni się nie do poznania

28.10.2018|Autor: Redakcja

Pilski PKS zniknie? Nie dosłownie. Ale wszystko wskazuje na to, że za trzy lata to miejsce zmieni się nie do poznania. W Pile powstanie centrum przesiadkowe, a na miejscu PKS-u będą nowe bloki.

Wszystko wskazuje na to, że w ciągu trzech lat pasażerowie korzystający z usług PKS będą mieli do dyspozycji nowoczesne centrum przesiadkowe. Na przystankach w pobliżu galerii Vivo zatrzymywać się będą autobusy MZK i PKS.

Zintegrowane Centrum Przesiadkowe zostało dofinansowane  z funduszy unijnych. Przy dworcu PKP staną wiaty  dla rowerów, będzie też system informacji pasażerskiej.

PKS autobusy będzie parkował w innym miejscu. Ten teren zaś pójdzie pod młotek. Zarząd firmy już wystąpił z wnioskiem na zmianę zagospodarowania terenu. Ma tu powstać małe osiedle mieszkaniowe.

W środku będzie patio, parkingi dla mieszkańców, od strony ulicy, od strony chodników, będą na parterze zlokalizowane usługi – mówi Ryszard Michałek, prezes PKS w Pile.

Podobno już projekt takiej zabudowy jest. Ten teren objęty będzie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

– Wniosek PKS o sporządzenie planu został rozpatrzony przez Prezydenta Miasta Piły pozytywnie. Oznacza to, że propozycje PKS zostały przyjęte i w tym kierunku będą zmierzały rozwiązania planistyczne a to z kolei gwarantuje zachowanie w tym rejonie ładu przestrzennego tak co do przeznaczenia terenu, jak i parametrów zabudowy – informuje Dorota Semenov, rzecznik Urzędu Miasta w Pile.

Przeczytaj więcej o: centrum przesiadkowe piła, henryk gawronski, PKS Piła, ryszard michałek, urząd miasta piła, vivo piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • pp

  Dworzec PKS pod bloki i teraz czekać aż będą chcieli zaorač stadion żużlowy i postawić bloki albo market.

  • tadzik82

   niech zaorają, Porzucek przecież buduje nowy 😀

 • Kierowca auto boosu

  Zastanawiam się czy centrum przesiadkowe będzie miało poczekalnie, jakże niezbędna od października do marca. Poczekalnie otwartą przynajmniej do 22:30 czyli do czasu kiedy odjeżdża większość ostatnich autobusów. A teren PKS, dobry pomysł z tą zabudowa, najlepiej 3 kondygnacje (2 piętra) i wszędzie na parterach sklepiki, biura, bo taki powinien mieć charakter ta część miasta.

  • tadzik82

   poczekalnią będzie VIVO lub “tunele” PKP 😀

 • Pawel

  Ja nie mogę… beton urzędniczy. Dwie kondygnacje? Jak to miasto ma się rozwijać jak wy takie obostrzenia jak na wiejskim rynku dajecie? Kto tam zainwestuje? Nikomu przy takich parametrach zabudowy nie bedzie sie to opłacać, zatem pusty plac bedzie stał przez kolejne kilkanaście lat. Bo jak znajdzie się chętny to będzie przez kolejne lata miejscowy plan zmieniał! O jakiej dewastacji zabudowy mówimy? O tym blaszanym tandetnym budynku co powstaje przy Szkole Policji? Ludzie zmieńcie tych planistów bo z tego miasta rzeczywiście młodzież bedzie wyjeżdżać jak tak dalej będzie!!!

  • Piotrass

   no ta tandeta przy szkole policji to jest zbrodnia, zresztą vivo tak samo, w centrum miasta postawili magazyny, które lokalizuje się na peryferiach. Takie mamy centrum

 • Mmm

  PKS niech dopasuje rozkład do ludzi mieszkających poza Piłą a potem niech sprzedają resztę gruntu

 • rybak

  Na tym placu podobno ma być największa smażalnia ryb w Europie.

 • pilanin

  Cyt. “Aby zapobiec w możliwie najwyższym stopniu, dewastacji osiągniętego ładu przestrzennego w Pile”
  Osiągnięty ład przestrzenny?! Czy my mówimy o jakimś innym mieście? Przecież w Pile nie ma żadnego ładu przestrzennego. Jest totalny chaos i brak pomyślunku.

 • Pawel

  Niby jest, ale wybiórczy… na Zielonej Dolinie urbaniści piękny plac przy kościele wytyczyli – tzw Rynek Koszycki. Ale dale trż zgodę aby na tym placu stodołę z kasami postawić – sklep. Jak ten ład wygląda? Poza tym w Pile na siłę dostosowuje się wysokość nowej zabudowy do starych bud o wątpliwej jakości architektonicznej i użytkowej. Efekt? Nikomu się nie opłaca tutaj budować no bo co to za interes jak można tylko 2 kond postawić? To miasto traci szansę na rozwój bo miejscowe plany są ograniczeniem. Nawet ten nowy hotel 1,5 roku załatwia pozwolenie na budowę, bo jakiś planista zapisał: że dla ładu architekyonicznego trzeba zabudowę dostosowac do blokow z wielkiej płyty… i niemoże być nic wyższego nawet o bagatela 1,5 metra?

 • pilanin

  Tym pacanom nic się nie podoba, jeden mądrzejszy od drugiego, tylko umieją krytykować.

 • Hrumhrum

  Mieszkać na wprost PKP i “centrum przesiadkowego” a fujjj. Każdy obszczymorda który się spóźni na pks na swoja wieś będzię tam się krecił. Okolice dworcowe to kiepskie miejsce na zamieszkanie!!!

 • serpentyna

  A może tak po prostu to miejsce zostawić, aby pełniło funkcje parkingu (darmowego!) dla dojeżdżających do pracy w tej okolicy, i lub okolicznych lokali na 14 lutego ?????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Gosc

   A może Pole zrobić i krowy na wypas. To miejsce powinno być reprezentyjne… To przecież po wyjściu z dworca pierwsze wrażenie.
   Tu powinno być coś nowoczesnego na poziomie 21 wieku, a nie sypialnia.

 • sam

  Oczywiście, że reprezentacyjne. Ale masz w urzędzie beton i nie przebijesz tego. W tym miejscu jest wysoki poziom wody gruntowej a to oznacza wykonanie budynku bez podpiwniczenia, bo koszt piwnic z izolacjami będzie duży a nie da się zbilansować tego ilością metrów lokali bo będą tylko dwie kondygnacje. Ponad to spodziewać się można w gruncie pozostałości po innych budynkach stojących w tym miejscu, być może przymusowego nadzoru archeologicznego. Więc w budynkach komórki lokatorskie będą musiały znaleźć się gdzieś na piętrze budynku, a parkingi na powierzchni terenu. Czy ktoś tam wie co to ekonomia? Przypomnę, że kiedyś był ktoś taki kogo chwali się po dzień dzisiejszy – wojewoda Śliwiński. Dlaczego? Bo jego projekty wybiegały w przyszłość. Jeżeli Piła ma się rozwijać to musi zmieniać nastawienie do tego typ rzeczy. Nie można dusić nowej zabudowy obostrzeniami w celu zachowania ładu – bo moim zdaniem ładu nie ma. Miałem taką nadzieję, że ten teren będzie zabudowany w taki sposób że po wyjściu z dworca będzie zachwycał. Jeszcze mam jedną nadzieję – że teren po dawnym Winkowski przy rynku będzie miał wysoką zabudowę mieszkaniową i stworzy się swego rodzaju ciekawa dzielnica razem z wieżowcami przy Towarowej – bo przecież tam tez kiepskie warunki gruntowe więc na palach trzeba będzie budować. Ale jak mówi porzekadło – nadzieja matką głupich!

 • Gość

  Taki sam nie wypał jak w Chodzieży. W wolne dni i święta oczekiwanie na dworzu. To może całkowicie zlikwidować PKS i PKP bo po co nam. Przecież teraz mamy lotnisko i będą loty czarterowe? Żenada