Porozumienie Samorządowe utrzyma powiat?

24.10.2018|Autor: Redakcja

Największą liczbę mandatów zdobyło rządzące dziś powiatem Porozumienie Samorządowe. Zdobyli ich 11. Nie oznacza to jednak, że będą rządzić samodzielnie.

Starosta pilski uważa, że tych mandatów było by jeszcze więcej gdyby nie… prezydent.

– Naprawdę nie mieliśmy okazji tej kampanii organizować w Pile tylko wciąż gonić się ze Strażą Miejską, która co chwilę nasze bannery usuwała. Co chwilę usuwała plakaty, wymagała od nas skomplikowanych procedur. Wszystko odciągało uwagę od naszych kandydatów, to wszystko sprawiało, że nie mieliśmy zwyczajnie czasu na tą kampanię – skarży się Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Porozumienie Samorządowe.

11 mandatów to jednak za mało, by rządzić samodzielnie. Porozumienie Samorządowe musi szukać więc koalicjanta. Na pewno nie będzie to Polskie Stronnictwo Ludowe, które tym razem zdobyło jeden mandat. Z PSL do Rady Powiatu dostanie się tylko jego lider czyli Stefan Piechocki.

Agresywna kampania ze strony Porozumienia Samorządowego wpłynęła też bardzo negatywnie na zachowanie się mieszkańców wsi, bo ze strony porozumienia była nie tylko kampania agresywna ale też kupująca. Od dłuższego czasu mówiliśmy o roznoszeniu toreb, o dawaniu prezentów o innych rzeczach. To ma swój skutek. My nigdy się nie poniżaliśmy do takiej kampanii – mówi Stefan Piechocki, radny PSL.

Platforma Obywatelska z Nowoczesną zdobyła w samej Pile 7 mandatów do rady powiatu, a dwa z terenu.

– Nie bardzo sobie wyobrażam, żeby zarówno z oczywistych względów PSL chciał np. z Porozumieniem Samorządowym utworzyć koalicję i podobnie sobie nie wyobrażam koalicji PiS-u z Porozumieniem Samorządowym z tych samych względów i to by dawało taką informację, że albo dwu albo trójstronne porozumie
– zastanawia się Piotr Głowski, prezydent Piły.

Zatem tym razem języczkiem u wagi stało się Prawo i Sprawiedliwość, które do rady powiatu wprowadzi 4 radnych. To od lidera tej partii zależeć będzie z kim wejdzie w koalicję. Czy będzie to Platforma Obywatelska i PSL, co spowoduje odsunięcie Porozumienia Samorządowego od władzy, czy też właśnie w tym ugrupowaniem. Tu jednak decyzje mogą zapadać wyżej niż w Pile.

– Prawo i Sprawiedliwość tak jak cztery lata temu będzie rozmawiało o kwestiach merytorycznych, jeżeli chodzi o ewentualne stworzenie koalicji, a jeżeli będzie taka potrzeba i nie uda nam się osiągnąć porozumienia, będziemy konstruktywną opozycją, tak jak byliśmy przez ostatnie cztery lata – zapowiada Marcin Porzucek, poseł PiS.

O ewentualnej koalicji Porozumienia Samorządowego z Prawem i Sprawiedliwością może decydować ostatecznie nawet prezes tej partii. Natomiast koalicja PS z Platformą na dziś wydaje się niemożliwa.

SKŁAD RADY POWIATU PILSKIEGO
Porozumienie Samorządowe
Eligiusz Komarowski 1.883 głosów, 14,25%
Przemysław Pochylski 512 głosów, 3,87%
Marian Madej 800 głosów, 8,83%
Krzysztof Pabich 1.034 głosów, 14,59%
Kazimierz Wasiak 819 głosów, 12,40%
Henryk Stokłosa 1.042 głosy, 15,67%
Emilia Załachowska 641 głosów, 9,64%
Ewa Ramusiewicz 669 głosów, 9,01%
Marek Kamiński 1.525, głosy 21,29%
Schulz Iwona 928 głosów, 17,41%
Almuetaz Nasrullah 541 głosów, 10,15%

Koalicja Obywatelska
Rafał Zdzierela 3.069 głosów, 23,22%
Maria Augustyn 638 głosów, 4,83%
Stanisław Dąbek 1.152 głosy, 8,72%
Paweł Jarczak 1.949 głosów, 21,51%
Wojciech Szutkowski 524 głosy, 5,78%
Grzegorz Wądołowski 1.145 głosów, 16,15%
Małgorzata Karwacka 1.151 głosów, 16,24%
Ewelina Ślugajska 652 głosy, 9,10%
Stefan Rymer 378 głosów, 7,09%

Prawo i Sprawiedliwość
Magdalena Zgiep – Porzucek 1.481 głosów, 11,20%
Monika Kubiak – Majewska 1.328 głosów, 14,65%
Zdzisława Bosak – Kawa 657 głosów, 9,95%
Teresa Strzelecka 434 głosy, 6,53%

Polskie Stronnictwo Ludowe
Stefan Piechocki 743 głosy, 10,37%

Przeczytaj więcej o: Czy Porozumienie Samorządowe utrzyma powiat?, eligiusz komarowski, Marcin Porzucek, piotr glowski, poseł pis, prezydent Piły, radny PSL, Stefan Piechocki

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • aq

  co się dziwi ten kolo z PS? Wasze banery stojące w pasie ulicznym ustawione tuż przy krawężniku stwarzały niebezpieczeństwo w ruchu drogowym – rozpraszały uwagę zwłaszcza te przy przejściach dla pieszych np. przy Lidlu na Bydgoskiej… A jeśli chodzi o koalicję – uważam, że nie bez powodu Głowski puścił podczas debaty filmik, na którym Jarek wspomina jak przejeżdżał przez Kaczory i musiał okna i nawiewy w samochodzie zamykać…

 • Iwona

  Kaczynski postawi weto byl filmik.Nie lubi HS

 • skrupulatny

  Zgadzam się, zagłosowałbym na PS gdyby na miescie było 27 banerow wiecej, ale policzyłem wszystkie i mi tych 27 zabrakło stad oddałem głos na inny komitet

 • pazerny

  Pan Piechocki ma rację. 4 lata szykowałem się, żeby głosować na PSL, ale poszedłem w sobotę na rynek i jak dostałem torbę, to od razu wiedziałem co mam robić ;).

 • Daria

  Pan Komarowski jak zwykle ma pretensje do wszystkich poza sobą. To już nie te czasy, że ludzie w ciemno zagłosują, bo dostali torbę albo opatrzyła im się ładna buzia na banerze. W Pile PS wystawiło mocno średnich kandydatów i stąd porażka. Co do wyniku samego starosty to jest on mocno zastanawiający. Wszystko przemawia za tym, że Piła powinna być jednak miastem na prawach powiatu. Wtedy pozostałe gminy niech sobie głosują na swoich kandydatów, a Pilanie wybiorą swoje władze i będzie czysta sytuacja, kto gdzie i dla kogo rządzi.

 • olga

  Dla PIS koalicja z PO to samobój. Poustawia ich PG po kątach po tygodniu. Stracą możliwość prezentowania swoich mocnych stron itp.

  • Pan K

   hahaha jakiś mocnych stron? 😀

 • Tomasz

  Co oznaczają wartości procentowe podane przy członkach składu? Np Stanisław Dąbek ma 1.152 głosy i 8,72% a Małgorzata Karwacka 1.151 głosów i 16,24%

  • Kotwiłło Barnaba

   . . . to % głosów uzyskanych przez kandydata w okręgu wyborczym. W wyborach do rady powiatu okręgów wyborczych było 7. Pan Dąbek kandydował z okręgu nr 1, a pani Karwacka z okręgu nr 3.

 • pilanin

  Nie ma szans na koalicję PS z PIS. To oczywiste że PIS nie zgodzi się na koalicję ze Stokłosą zatem jedyną opcją jest koalicja PIS z PO. Także Komarowski niech już się żegna ze stołkiem starosty.

  • pilanin

   Dlaczego PiS miałby nie wejść w koalicję, żądając stanowiska starosty dla siebie??? Myślisz, że PS by się nie zgodziło?

 • toja

  czy naprawdę radni sądzą , że pilanie głosują tylko na podstawie ilości banerów w mieście???? tak nisko cenicie inteligencję mieszkańców??

 • toja

  czy radni porozumienia samorządowego sądzą, że pilanie wybierają tylko na podstawie ilości banerów w mieście??? tak nisko cenicie inteligencję pilan???

  • Jop

   Ćwierćinteligent tylko tak sądzi…

 • Pikollo

  Ale pasztet 😄😄😄,żeby tak wybrać ??? : PS+PIS nierealne nie z H S -pachnie inaczej . To co realne to PO +PIS =Popis . Historia zatacza koło !!!. Ale co na to P. Zd…rela , nic złego teraz na Prezesa nie powie i jeszcze trzeba będzie odszczekać prześmiewki i zarumienić sie z wstydu ufff a PPG chyba nie będzie wypadać chodzić w czarnych marszach a potem na mszy ładnie śpiewać. Buhaha 😄😄😄. Za 5 lat PIS zje na przystawkę KO i będzie prawdziwe KO.
  Ani PPG ani Europoseł nic nie poradzą poprostu PIS zje PO ich własnymi słabościami każdy wie co to za słabości ……
  Gratuluje wyborcom Stefana – super radny z zarzutami . Morawiecki miał racje „ludzie są głupi …”. I napewno nie miał na myśli wyborców PIS patrząc na ten cyrk 😀😀😀😀

  • Wacław Moliwoda

   Ty to nie pikollo tylko politolog z Bożej łaski

 • rolnik

  Moim zdaniem w samorządzie bardzo potrzebny jest autorytet