Powiat zabezpieczy niemal milion na in vitro?

11.10.2018|Autor: Artur Maras

Zielone światło do wprowadzenia programu dofinansowania In Vitro w powiecie pilskim. Mogłoby z niego skorzystać ponad 80 par z regionu. W październiku ruszają konsultacje społeczne. Potem powiat musiałby zabezpieczyć na ten dwuletni projekt środki w wysokości niemal miliona złotych.

– Skuteczność tego typu metod tez się bardzo mocno poprawia. Jest obecnie na poziomie 25-33% to jest bardzo wysoka. To co tutaj starostwo stara się zorganizować jest wielką sprawą dla tych par, że będziemy mogli wspierać je finansowo jeśli znajdą się fundusze – mówi Andrzej Przybylski, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Specjalistycznym w Pile.

Według szacunków co piąta para w Polsce ma problem z poczęciem dziecka naturalna metodą. Do 2016 roku funkcjonował rządowy program wspierania pozaustrojowego zapłodnienia, który kosztował 100 mln zł. Dzięki niemu przyszło na świat ponad 6 tys. dzieci.

Obecny rząd wycofał się z finansowania tego projektu. Parom starającym się o dziecko pomóc mogą samorządowe programy jak ten przygotowywany przez powiat pilski. W maju 2017 roku na ręce pilskiego starosty trafiła w tej sprawie petycja podpisana przez kilkaset osób. Zebrały je uczestniczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Później starostwo opracowało program In Vitro dla powiatu pilskiego, po czym został on złożony do oceny merytorycznej. W październiku rozpoczną się konsultacje społeczne. Zarząd Powiatu z kolei musi zarezerwować na ten cel pieniądze w projekcie budżetu na 2019 rok.

Program zakłada dofinansowanie maksymalnie trzech procedur In Vitro dla każdej pary, po 5 tys. zł. Co ważne, jeśli para zostanie zakwalifikowana do programu, poddanie się leczeniu jest tańsze, niż gdyby podjęła się tego sama, na własną rękę. Według wstępnych szacunków z programu mogłoby skorzystać nawet 82 zainteresowane pary z terenu powiatu. Program byłby realizowany przez 2 lata. Przez ten czas powiat pilski wyda na ten cel 850 tys. zł.

Przeczytaj więcej o: andrzej przybylski, eligiusz komarowski, eligiusz komarowski in vitro, in vitro piła, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, powiat pilski, Powiat zabezpieczy niemal milion na in vitro?, starosta pilski

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • pilanin

  kolejna ściema wyborcza …
  konferencja – jest
  zdjęcia – są
  rozgłos – jest
  cel osiągnięty

  • pilanin

   czy cel został osiągnięty to nie wiem, bo ja po przeczytaniu tej informacji nie zamierzam już więcej głosować na Porozumienie Samorządowe

  • ghh@

   Przynajmniej jak mówią to robią. Brawo !!!!

 • też biegacz

  Podziwiam radnego Krzysztofa Pabicha za śmianie się wyborcom w nos… Każdego roku smaży kiełbaski na kościelnym festynie,a z drugiej strony we wrześniu ubiegłego roku poparł jako radny powiatowy program IN VITRO (i jak mogę się domyślać czytając ten artykuł nadal popiera). Ot taka typowo polska religijność.

 • inaczej uczciwy niż radni

  a ja kupię od radnego Pabicha dom po cenie, którą podał w oświadczeniu majątkowym złożonym w tym roku to jest 850 000 zł, a który to do wystawił też w tym roku na sprzedaż w największej agencji nieruchomości w Pile za 1 450 000 zł

  • Pan K

   pewnie się pomylił 😉

 • pola

  A może zamiast szukać sobie dodatkowych zajęć watro wziąć się za to co należy do naszych obowiązków? Np. za remont mostu na 11 listopada, na którym nadzór budowlany ograniczył tonaż do 3,5t i prędkość do 30km/h z powodu złego stanu technicznego. Czekamy aż się rozpadnie?

 • pilanin

  Do tej chwili wahałem się nad oddaniem głosu na kandydatów Porozumienia Samorządowego, ale w tym momencie pozbyłem się wątpliwości. Nie zagłosuję na was!!!

 • P.

  Ilość bezpodstawnego hejtu ze strony trollowni z koalicji (nie)obywatelskiej, tylko świadczy o tym jak bardzo boicie się poparcia dla porozumienia samorządowego… Zapłodnienie pozaustrojowe w obecnych czasach jest często jedyną metodą dla wielu młodych małżeństw aby mieć potomstwo, ale jest to b.droga metoda i nie każdego stać, no może oprócz was – elyto! Rozumiem kontrowersje w zderzeniu z filozofią kościoła, ale proszę idźmy z biegiem czasu. Dlaczego liberalna PO nigdy nie zaproponowała tego młodym pilanom w ciągu 8 lat rządzenia?? Natomiast zmuszacie rodziców młodych (14-15 letnich) dziewcząt do szczepień przeciwko HPV, które zostały wycofane w wielu krajach Europy i Świata przez tragiczne skutki poszczepienne??!! Tu jest pytanie komu służycie tak na prawdę? Mam nadzieję, że ludzie w końcu przejrzą na oczy i raz na zawsze wam podziękują…

 • Fakciarz

  Można ? Można!!!! Brawo !

 • ekolożka

  No i mamy powtórkę 2015 roku oraz Komarowskiego z ilością plakatów i banerów liczonych w tysiącach, zaśmiecających całą Piłę… To się dopiero zaczyna a co będzie za tydzień strach pomyśleć

 • abc def

  Jest jedno pytanie. Żyjemy w cywilizacji mocno rozwiniętej, nowoczesnej jak i konserwatywnej. Przecież inVitro to nie jest najefektowniejsza terapia, w ogóle to chyba jest jedyna metoda zajścia w ciążę kiedy nic innego nie wchodzi w grę. Mam nadzieję że lekarze są ani religijni ani zupełnie odhumanizowani jak w “Botoksie”, oferują różne terapie itp. Czy jednak znając życie tylko prochy, inVitra i ostateczne rozwiązania wchodzą w grę? Jeśli to ostateczność to po co w ogóle o tym debatować. Lekarz ma na to środki to proponuje, nie wmusza a to jak wiemy cienka nić. Kobiety czy mężczyźni bezpłodni zrobią wszystko i są wywierane na nich sugestie. Jeśli jednak jest to świadome… Jesteśmy wolni, róbmy co chcemy.