Ulica 14 Lutego w Pile nie będzie dekomunizowna

12.09.2018|Autor: Redakcja

Ulica 14 Lutego, a nie jak chciał wojewoda – ulica Konieczki – tak zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny, który dzisiaj uchylił zarządzenie zastępcze wojewody.

Wojewoda ma możliwość odwołania się od tej decyzji.

Niemniej mamy nadzieję, że uchwała rady miasta pozostanie w mocy i nie będziemy musieli mieszkańcom i przedsiębiorcom serwować zmiany nazwy ulicy, na którą pilanie się nie godzą – mówi Dorota Semenov, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Pile.

O sprawie pisaliśmy tu:

Co dalej z ulicą 14 Lutego?

Przeczytaj więcej o: dekuminizacja piła, ulica 14 lutego pila, Ulica 14 Lutego w Pile nie będzie dekomunizowna

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • a

  Po pierwsze nie decyzja WSA a wyrok i Wojewoda nie ma możliwości odwołania się ale zaskarżenia wyroku do NSA, co zapewne zrobi. Nawet gdyby tego nie zrobił to może wydać nowe zarządzenie zastępcze poprawiając to czego nie uczynił w pierwotnym dokumencie. Tak więc radość w tej sprawie jest przedwczesna. Niestety.

  • pilanin

   Czemu niestety? Czy kpr Piotr Konieczka, jako pierwszy polski żołnierz, który poległ na wojnie, nie jest godzien upamiętnienia jako patron znaczącej ulicy? Czym był dzień 14 lutego jeżeli nie dniem wkroczenia Armii Czerwonej do Schneidemuhl, co było tylko przystankiem na drodze do Berlina, a nie żadnym wyzwalaniem miasta.

   • 123451

    Gdyby nie ta armia nie byłoby polski ani ciebie bo twoi rodzice by przez komin przeszli .

    • jacek

     Powiedz to rodzinom tych, których zabiło UB i SB w Polsce po 1945 roku. Oni też na pewno są wdzięczni sowietom za “wyzwolenie”.

     • Skuti

      Gdyby hitlerowcy tu byli to niebylo by sb i ub ale tez ciebie by nie bylo

   • a

    Dlaczego “niestety”? Bo ul. 14 Lutego to historia tego miasta, to powojenna przeszłość. Nic nie odwróci faktu że 14 lutego 1945 r. miasto zajęte zostało przez Rosjan i Polaków. To świętujemy bo to był powód do radości. To nic że ci Rosjanie stali się z czasem naszymi okupantami ale faktem jest że zajęli to miasto i niejako “wyzwolili” spod jarzma niemieckiego stare polskie miasteczko. A zupełnie na marginesie: Sad nie zajmuje się ul. 14 Lutego jako nazwą dla upamiętnienia “wyzwolenia” ale jako nazwą uzasadniającą – po nowemu – Święto Zakochanych. Rada Miasta Piły musiała zrobić taki wybieg, by ominąć przepisy IPN-owskiej ustawy (tak wiem PO też za nią głosowało!) i by nie zdekomunizować ulicy tak bezmyślnie. Pile należy się zarówno ul. 14 Lutego jak i kpr Konieczki. Kapral niech jednak dostanie coś nowego, znaczącego i najlepiej po wschodniej stronie miasta.

   • witcher

    Bohaterem jest ten kto nie dał się zabić i przeżył,kato-polska fobia,dobry bohater to martwy bohater