Jak poprawić zdolność kredytową?

12.09.2018|Autor: Redakcja

Zdolność kredytowa jest niezbędna, aby otrzymać kredyt w banku. Szczególnie ważna jest w przypadku dużych zobowiązań, takich jak kredyty hipoteczne lub samochodowe. Brak zdolności kredytowej uniemożliwia skorzystanie z kolejnego zobowiązania bankowego i często sprawia, że zrealizowanie planów trzeba odłożyć na później. Jak poprawić zdolność kredytową?

Zdolność kredytową a dotychczasowe pożyczki

Na zdolność kredytową w dużej mierze mają wpływ pożyczki i kredyty, które się posiada. Zgodnie z rekomendacjami wydanymi przez KNF banki mogą udzielać kolejnych zobowiązań jedynie, gdy suma dotychczasowych rat jest niższa niż połowa dochodów wnioskodawcy. Przykładowo, gdy rodzina wnioskuje o najlepszy kredyt samochodowy z ratą 1000 złotych miesięcznie, a jej dochody wynoszą 4500 złotych na miesiąc, zobowiązanie zostanie udzielone. Jeżeli ta sama rodzina płaci co miesiąc raty w wysokości 1500 złotych, otrzyma decyzję odmowną – rata kredytu samochodowego wraz z ratami wcześniej zaciągniętych zobowiązań wyniesie 2500 złotych, a więc przekroczy 50 procent wysokości miesięcznego dochodu.

Aby podnieść zdolność kredytową, powinno się możliwie jak najszybciej spłacić długi. Warto skupić się przede wszystkim na zobowiązaniach krótkoterminowych, takich jak raty za sprzęty AGD, czy pożyczki pozabankowe. Jeśli ich spłacenie jest niemożliwe, można spróbować konsolidacji długów – takie rozwiązanie sprawi, że zobowiązania zostaną rozłożone w czasie, a miesięczne raty będą niższe.

Zwiększenie wysokości dochodów

Im więcej się zarabia, tym wyższa jest zdolność kredytowa. Zarobki można zwiększyć na kilka sposobów, choć najlepiej jest znaleźć pracę dodatkową, dzięki której domowy budżet powiększy się każdego miesiąca o kilkaset złotych. Można również zmienić pracę na lepiej płatną lub poprosić o awans i podwyżkę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą natomiast postarać się wykazywać wyższe dochody, dokładnie księgując i rozliczając wszystkie koszty uzyskania przychodu.

Podnosząc dochody miesięczne łatwiej jest uzyskać najlepszy kredyt gotówkowy i nie tylko. Dzięki wyższym zarobkom, szybciej otrzyma się kredyt hipoteczny na wymarzone mieszkanie. W przypadku kredytów mieszkaniowych dochody można zwiększyć również poprzez znalezienie dodatkowego kredytobiorcy, na przykład rodzica lub teścia. Jeżeli umowę kredytową podpisze dodatkowa osoba, bank uwzględni jej dochody w obliczaniu zdolności kredytowej, co umożliwi zaciągniecie zobowiązania na wyższą kwotę. Powinno się jednak pamiętać, że jednocześnie wiek rodzica lub teścia może zniwelować ewentualne korzyści z takiego rozwiązania.

Przeczytaj więcej o: dochody, konsolidacja długów, kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, pożyczki, zdolność kredytowa

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

Możliwość komentowania jest wyłączona.